Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘Bilim Müzesi’ ve ‘Mucitler Atölyesi'

30 Nisan 2008 / 06:24
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Çocuk Meclisi'nde konuşan Başkan Topbaş, bayramların birleştirici ve hoşgörüyü arttırıcı yanına dikkat çekti ve “Çocuklara armağan edilen bu bayramda büyükler için de önemli mesajlar var. Biz de bu mesajı alarak sizler i
 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda toplandı. Saraçhane Belediye Sarayı'ndaki toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katılarak çocuklara hitap etti. Konuşmasına çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayarak başlayan Başkan Kadir Topbaş dünyadaki tek çocuk bayramının 23 Nisan olduğunu belirterek, “Sizler bizim geleceğimizsiniz. Bu nedenle sizlere armağan edilen bu bayramın çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Onun için Aziz Atatürk'ü sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Dünya artık çocukların ne kadar önemli olduğunu ve iyi yetiştirilmesi gerektiğini gördü. Dünya ciddi bir yaşlılık hattına girerken, çok sayıda genç nüfusu olan bizler sizleri ne kadar iyi ve doğru, bizi biz yapan değerlere ne kadar sahip yetiştirebilirsek sizlerin ve ulusumuzun geleceği de o kadar güçlü olur” diye konuştu.

Büyükşehir ulusal bayramları görkemli şölenlerle kutluyor…

Türk ulusunun geleceği hakkında karar alan TBMM'nin açılış gününün çocuk bayramı ilan edilmesinin çok manidar olduğunu ve çocuklara armağan edilen bu bayramın büyükler için de önemli mesajlar taşıdığını ifade eden Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile şehitlerimizin ve gazilerimizin bize bıraktığı emaneti korumak ve geleceğe taşımak için bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bayramlar bizim birlik ve beraberliğimiz için çok önemli günler. Bu günlerde bir araya gelerek birbirimizi daha iyi anlıyoruz, daha çok bir yürek oluyoruz. Sevincimizi ve millet olma onurumuzu bütün dünyaya haykırıyoruz. Sevgi, saygı, hoşgörü ve paylaşma gibi değerlerimizin etrafında toplanıyoruz. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi olarak milli bayramlarımızı büyük bir coşku ve görkemli etkinliklerle kutlayarak İstanbulluların bayramları hissetmelerini sağlıyoruz. Bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları için bir haftalık dev bir organizasyon hazırladık. Çocuklar gülmedikçe dünyada barış ve huzur olmayacağını biliyoruz. Korkunun, şiddetin olmadığı, sevgi ve hoşgörünün egemen olduğu bir dünya için çalışmalıyız.”

Çocukların küresel rekabetine altlık oluşturacak önemli yatırımlar yapılıyor…

Bilginin avuç içine sığdığı ve sınırların kalktığı bir dünyada çocukların da büyükler gibi küresel bir rekabet içinde olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, bu rekabetin insanlığın geleceğinin yararı yönünde olmasının çok önemine dikkat çekerek, “Dünyayı çok daha güzel ve çok daha yaşanabilir kılmak adına bir rekabete girmelisiniz. Kendi yaşınızdaki dünyanın diğer ülkelerindeki çocuklarla geleceği tasarlamak adına rakip olarak yetişiyorsunuz. Sizlerin çok daha iyi yetişmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak imkanlarımız nispetinde ne gerekiyorsa yapıyoruz. Bulunduğumuz meclis çatısı altında meclis üyelerimizle birlikte İstanbul'un sorunlarını çözerken, katılımcı bir yönetim anlayışına önem veriyoruz. Oluşturduğumuz çocuk ve gençlik meclislerimiz de çocuklarımızın ve gençlerimizin kent yönetimiyle ilgili söylemek istediklerini bize yansıtmaları açısından çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

Şu ana kadar İstanbul genelinde 17 okul, 110 kapalı spor salonu ve yüzlerce laboratuar yaptıklarını 5 okul inşaatının devam ettiğini, ayrıca burs ve eğitim yardımı verdiklerini anlatan Başkan Kadir Topbaş, madde bağımlısı olan sokak çocuklarını İSMEM'de eğiterek geleceğe hazırladıklarını, Kadın ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde 0-6 yaş gurubu çocuklara yönelik sağlık taramaları yaptıklarını ve her yıl 11-15 yaşları arasındaki 15 bin çocuğu izcilik kamplarında ağırlayarak doğayla barışık yaşama, kendi başına ayakta kalabilme ve birbirleriyle kardeşlik ilişkilerini geliştirme imkanı sunduklarını kaydetti.

Çocuklara ve büyüklere hizmet edecek 3 önemli proje…

Kadir Topbaş, çocukların ve büyüklerin ilgisini çekecek çok önemli projeler ürettiklerini de dile getirerek, Gülhane Parkı'nda Prof. Dr. Fuat Sezgin'in başkanlığında İslam Bilimleri ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ni hazırladıklarını söyledi. Mayıs ayının sonunda Başbakan Erdoğan'ın açacağı bu müzede geçmişteki Türk ve Müslüman bilim adamlarının sanayi devriminden çok önce yapmış olduğu bilimsel ve teknolojik çalışmaları tanıtacaklarını belirten Başkan Topbaş, şunları kaydetti;

“Örneğin 19. yüzyılda icat edildiği sanılan buhar motorunu bizim ecdadımız tam 400 yıl önce keşfetmiş ve kullanmış. Hatta bazı süboplu makine düzeneklerini bile batıdan birkaç yüzyıl önce keşfetmişiz. Biz de her şeyi batı yaptı sanıyoruz. Siz bu müzeyi gezdiğinizde gurur duyacaksınız. Geçmişte dünyaya biz ışık tutmuşuz, bunu göreceksiniz. Bu müzenin hemen yanına da yeni bilimsel ve teknolojik gelişmelerin anlatılacağı Bilim ve Teknoloji Müzesi'ni ve TÜBİTAK ile birlikte yapacağımız Genç Mucitler Atölyesi'ni kuruyoruz. Bu atölyede ise öğrencilerimizin projelerine üniversite hocaları yardımcı olacaklar, destek verecekler. Böylece sizin o pırıl pırıl dimağlarınızdaki hobileri ve hayalleri hayata geçirmiş olacağız. İnanıyorum ki sizler çok daha önemli şeyler icat edeceksiniz. Sizlerin sayesinde yarınlarımızın çok daha parlak olacağına inanıyorum.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

 

Bu haber toplam 13680 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri