Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Binlerce Dönüm Araziyi Sular Bastı

Sakarya'da 3 Gündür Etkili Olan Sağanak Yağış Hayatı Olumsuz Etkiliyor.
Sakarya'da 3 gündür etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor.

Sakarya Nehri'nin yükselmesi sebebiyle binlerce dönüm tarım arazisi sular altında kaldı, birçok yerleşim bölgesinde evlerin bodrum katlarını su bastı.

Sapanca Gölü'nde de su seviyesi yükselince Çark Deresi'nden su tahliyesi yapıldı. Çark Deresi'nin taşması sonucu Söğütlü ilçesi Akçakamış köyünde onlarca ev, ahır ve binlerce dönüm ekili arazi sular altında kaldı. Köyü ilçeye bağlayan karayolu yağış sebebiyle ulaşıma kapandı.

Sakarya Tarım İl Müdürü Abdurrahman Çakar, son 3 gündür Sakarya'da sağanak yağışın etkili olduğunu ve metrekareye 75 kilo gram civarında yağış düştüğünü söyledi.

Nehir ve derelerde ciddi taşkınlar meydana gelmediğini, ancak aşırı yağış sebebiyle su birikmesi şeklinde tarım alanların sular altında kaldığını ifade eden Çakar, "Tüm ekibimiz arazide. Ancak sular altında kalan alanların az bir kısmının ekili alan olduğunu düşünüyoruz. Ancak incelemelerimiz sonucu ve sular çekilince net bir şey söyleyeceğiz." diye konuştu.

Öte yandan sağanak yağış balıkçıları da etkiledi. Sakarya Nehri'nin Karadeniz'e döküldüğü yer olan Yeni Mahalle'de suların yükselmesi ve elverişsiz hava şartları sebebiyle balıkçı tekneleri denize açılamadı.

Bir kaç gün önce de yağış sebebiyle bazı balıkçı tekneleri yan yatmıştı.(CİHAN)
 
Bu haber toplam 1170 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri