Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Binlerce Kişi Fişlendi

15 Aralık 2008 / 12:08
USA Today gazetesinin haberine göre, çoğunluğu Afganistan ve Irak kökenli yabancı şüphelilerin genetik bilgilerini raporluyor.
Pentagon, 80 bin terör şüphelisi ve mahkumunun DNA bilgilerini kayıt altına aldı. DNA kayıtları tutulan kişi sayısı 2006’dan beri yüzde 400 arttı

USA Today gazetesinin Pentagon kaynaklarına dayandırdığı habere göre, özellikle Afganistan ve Irak kökenli yabancı terör şüphelileri ve mahkumların genetik bilgilerini raporluyor. DNA bilgilerinin nasıl toplandığı konusunda herhangi bir bilgi vermeyen Pentagon yetkilileri, “80 bin kişinin DNA örneğini elimizde. DNA’ları mahkumların bombalama olayları ile ilişkilerinin saptanması ve sahte kimlikle ülkeye girişini engellemek için aldık. Bilgileri, sadece biz ve FBI ile seçilmiş istihbarat servisleri kullanabiliyor” dedi. Açıklamaya göre son iki yılda örnek alınan kişi sayısı yüzde 400 arttı.

ABD yasaları, ulusal güvenlik gerekçesiyle yabancılardan DNA verilerinin toplanmasına izin veriyor. Bush yönetimi, konuyla ilgili çalışmaları daha iyi koordine edebilmek amacı ile Kongre’den ekstra mali destek almıştı.
Bu haber toplam 872 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri