Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Binlerce Manisalı İsrail'i protesto etti

01 Ocak 2009 / 17:27
İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırılar binlerce Manisalı'nın katıldığı mitingle lanetlendi.
45 sivil toplum örgütünün katılımıyla oluşturulan Manisa Demokrasi Platformu tarafından organize edilen ve siyasi parti teşkilatlarının da desteklediği "Filistin Halkına Destek, İsrail Zulmüne Lanet" mitinginde Manisa Öğretmenevi önünde yaklaşık 8 bin kişi toplandı. Vatandaşlar Sultan Camii önüne kadar pankart ve Filistin bayraklarıyla sloganlar atarak yürüdü.

Mitinge yürüyüş güzergahındaki esnaf ve vatandaşlar da alkış ve sloganlarla destek verdi. Yürüyüş sırasında bazı vatandaşlar İsrail bayrağı yaktı. Yaklaşık 2 kilometrelik güzergahı sonunda Sultan Camii önünde kurulan platformda Manisa Demokrasi Platformu dönem sözcüsü Abdulnasır Şimşek ve Dr. Fahrettin Er tarafından konuşma yapıldı. İlk olarak kalabalığa seslenen Dr. Er, "Gönül isterdi ki, burada mesir şenliklerindeki gibi sevincimizi paylaşalım. Ancak bugün burada sevinç için değil İsrail'in yaptığı katliamı lanetlemek için toplandık. Hepimiz Filistin halkının yanında olduğumuzu göstermek ve onların acılarını paylaşmak için buradayız. Biz burada toplanırken şu an Filistin'de insanlar ölüyor. Çocuklar güne babasız başlıyor." dedi.

Manisa Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Abdulansır Şimşek ise Müslüman ülkelere seslenerek "İslam dünyasının kalbine hançer gibi saplanıp duran İsrail vahşetini daha ne kadar seyredeceksiniz. Siyonist İsrail'in kardeşlerimizi katletmesine ne zaman dur diyeceksiniz. Bu aymazlığınız ne kadar sürecek. Siz İsrail'in barışı kabul edeceğini mi zannediyorsunuz. Terörist İsrail barışa hiçbir zaman yanaşmayacaktır." şeklinde konuştu. Toplumun bütün kesimlerine bu vahşet karşısında seslerini yükseltemeye davet eden Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ey nankör İsrail, Osmanlı'nın sana 500 yıl önce yaptığı iyiliğin karşılığını bu şekilde mi ödüyorsun? Ey zalim İsrail, döktüğün mazlumların kanlarında boğulacaksın. Masum insanlara uyguladığın vahşet geri dönüp seni yok edecek, mazlum milletlerin feryadı senin sonun olacak. Kurduğun zulüm girdabında yok olup gideceksin."

Konuşmalar sırasında İsrail'i lanetleyen sloganlar atıldı. Miting sonunda İsrail saldırıları sırasında yaralanan ve İzmir'de tedavi gören Filistinli çocuk, Manisalıları Filistin bayrağı ile selamlarken duygulu anlar yaşandı. Sol eli alçılı Filistinli çocuğu gören bazı Manisalılar göz yaşlarına hakim olamadı.


habervaktim

Bu haber toplam 1104 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri