Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir aylık 3G değerlendirmeleri

04.09.2009 21:09
Türkiye, cep telefonundan görüntülü konuşma ve hızlı internet imkanları sunan 3. Nesil (3G) iletişime geçeli 1 ay oldu.
Bu sürede ortaya çıkan ilk veriler oldukça dikkat çekici. En çok görüntülü konuşmanın yapıldığı il sıralamasında sürpriz bir şekilde Diyarbakır ve Elazığ ilk sıralarda yer aldı. İnternet bağlantısında ise beklenen oldu: İstanbul ve Ankara listenin başında.

GSM sektörünün lideri Turkcell'in Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 3G ile ilgili operatörlerinin ilk bir aylık sonuçlarını açıkladı. Ekonomi editörleriyle iftarda buluşan Ciliv'in verdiği bilgilere göre göre 3. Nesil iletişim kullanımı beklendiği gibi ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir'de yoğunlaştı. Ancak 'cep'ten görüntülü konuşmayı tercih edenlerin yoğunlaştığı il, sektör liderini bile şaşırttı.

İlk bir ayda Turkcell üzerinden görüntülü konuşmanın yoğunlaştığı iller şöyle sıralandı: Diyarbakır, Elazığ, İstanbul, Malatya, Trabzon, Erzurum, Ankara. İstanbul'da en çok Kadıköy, Bağcılar, Ümraniye ve Gaziosmanpaşa semtlerinde görüntülü konuşma tercih edildi. Ağustos ayında toplam 5 milyon dakika görüntülü görüşme yapıldı.

Süreyya Ciliv'in deyimiyle, 'interneti insanların ayağına getiren' 3G üzerinden sanal aleme en çok bağlantı, İstanbul, Ankara, Antalya ve Muğla'dan yapıldı. Turkcell'in genel müdürü, bir aylık dönemde 3. Nesil iletişime geçmek için 3 milyon müşteriden talep aldıklarını söyledi.

Turkcell Genel Müdürü Ciliv, 81 ilde, Türkiye nüfusunun yüzde 60'ını 3G kapsamına aldıklarını belirterek, söz konusu hizmeti sağlamada ilk günden itibaren lider olduklarını kaydetti. Bu çerçevede 104 ülkede 185 operatör ile en geniş roaming kapsamasına sahip olduklarını ifade etti.

P3 Solutions şirketinin yaptığı testler ile 3G'de rakiplerine göre 2 kat daha hızlı olduklarının tescillendiğini aktaran Ciliv, "Kurduğumuz altyapı dünyada ikinci değil. Sunduğumuz HSPA+ hizmetini veren sadece 9 ülke var." dedi. 3G ile ilgili mali sonuçların yılın 3.çeyreği itibarıyla belli olacağını kaydeden Ciliv, rakipleriyle özellikle kule gibi yatırımları paylaşmaya açık olduklarını da söyledi.

3G KULLANICILARININ YÜZDE 50'Sİ 35 YAŞ ALTINDA

Turkcell Pazarlama 3G Program Yöneticisi Sertan Eratay'ın verdiği bilgilere göre 3. Nesil iletişim ile ilgili şirketlerinin ilk bir aylık bazı verileri şöyle:

• 3G kullanıcılarının yüzde 50'si 35 yaş altında.

• En çok 3G kullanıcısı 3 büyük ilde.

• 3G'den sonra günlük data tüketimi 2,3 katına, kişi başı data kullanımı 2 katına çıktı.

• Tercih edilen internet paketlerinin yüzde 90'ı 4GB'lık.

• 60 binden fazla VINN&Netbook satıldı.

• Turkcell, 2008 yılında yaptığı toplam modem satışının 2,3 katını sadece 1 ayda yaptı.

• 3G abonelerinin yüzde 60'ı 'cep'ten internet kullandı.

• Cepten 100 binden fazla video izlendi.

• Mobil TV'den en çok izlenen programlar: Futbol karşılaşmaları, Haberler ve yarışmalar olarak sıralandı.

• Mobil TV en çok 21:00-23:00 saatleri arasında izlendi.

• Ayda ortalama 2 saat Mobil TV izlendi.

• Temmuz ayı itibariyle Türkiye kent genelinde 3G'nin bilinirliği yüzde 75. Hızla artan bilinirlik oranı Ocak ayında yüzde 44 idi.
Bu haber toplam 1524 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri