Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir haftada 38 terörist öldürüldü

18 Temmuz 2008 / 13:23
Güvenlik güçlerinin Güneydoğu'daki terörle mücadelesi devam ediyor.
Bölgenin farklı yerlerinde özellikle 10 Temmuz'dan sonra çıkan çatışmalarda şu ana kadar 38 terör örgütü mensubu ölü ele geçirildi. Hakkari, Şırnak, Tunceli ve son olarak Bingöl'deki hain saldırılarda ise toplam 7 Mehmetçik şehit düştü.

Güneydoğu'da hava sıcaklığının artmasıyla birlikte terörle mücadelede yoğunlaştı. Genelkurmay Başkanlığı son bir haftada 38 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Operasyonlar Tunceli, Diyarbakır, Bingöl, Şırnak ve Hakkari kırsalındaki stratejik noktalarda devam ediyor. Operasyonların olmadığı bölgelerde ise arazi - arama tarama faaliyetleri sürüyor. Sıcak çatışmalar ise bu görevi icra eden birliklere terörist unsurların taciz ateşinde bulunmasıyla başlıyor.

Şırnak'ın Gabar Dağı'nda dün gece sabaha kadar güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma yaşandı. Gabar aynası olarak bilinen kayalık bölgede meydana gelen çatışmalara er Mesut Yılmaz şehit olurken, 2 terörist ölü ele geçirildi. Şehit er Yılmaz'ın cenazesi asker hastanesinden alınarak Antalya'ya gönderildi. Terör örgütü mensuplarının Tunceli kırsalına geçmek için kullandıkları Diyarbakır - Bingöl sınırında bulunan Genç ilçesinde operasyonlar devam ediyor. Bir grup teröristin Tunceli kırsalına geçeceği bilgisi düzenlenen operasyonda PKK terör örgütü mensuplarıyla temas sağlandı. Yaşanan çatışmada 1 üsteğmen şehit oldu, 2 terörist ise ölü ele geçirildi. Bu bölgedeki operasyonlar tüm hızıyla sürüyor.

Şırnak'ın Gabar Dağı'nda şehit düşen er Mesut Yılmaz ile Bingöl'ün Genç ilçesinde şehit olan Jandarma Üsteğmen Serkan Gençer memleketlerine gönderildi. Serkan Gençer, Genç ilçesi kırsalından helikopterle yaralı olarak getirildiği Diyarbakır Asker Hastanesi'nde şehit olmuştu. Gençer için hastane bahçesinde tören düzenlendi. Törenin ardından şehidin naaşı memleketi Kırıkkale'ye gönderildi. Bu bölgedeki operasyonlar da devam ediyor.

Öte yandan, kırsaldaki operasyonlara savaş uçakları da ateş desteği sağlıyor. Diyarbakır'daki 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nde bugün yoğun hareketlilik yaşandı. Dün gecenin yanı sıra sabah saatlerinde havalanan F-16'lar operasyon bölgesini bombaladı. Diyarbakır'daki 181 ve 183. filo üslerinden havalanan savaş uçakları teröristlerin saklandığı bölgeleri bombalıyor.

Öte yandan Kato dağında geçtiğimiz gün öldürülen 3 teröristin ismi açıklandı. Teröristlerden birinin yabancı uyruklu olması dikkat çekti. Teröristlerin isimleri şöyle: Deniz Manış(31) Kahramanmaraş, Mikail Karakuş(24) Erzurum ve Zekeriya Hüseyni Selmas (İran).
Kaynak:
Bu haber toplam 1062 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri