Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir Kürtle evlenir misin anketi

12.11.2009 15:42
Bir Kürt'le evlenir misin? Bir Türk'le çalışır mısın?

Her fırsatta gündeme getirilen Türkler ve Kürtler arasında akrabalık ilişkileri araştırmalara konu oldu. İşte Pollmark şirketinin yaptığı Türkiye’nin Kürt sorunu algısı başlıklı araştırmadan çıkan sonuçlar..

 

KÜRT / TÜRK AKRABANIZ VAR MI

Türk ve Kürt vatandaşlara sorulan yakın akrabalarınız arasında bir Kürt / bir Türk var mı şeklindeki bir araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. Araştırmaya katılan Türklerin yüzde 67’si yakın akrabaları arasında bir Kürt olmadığını ifade ederken, yüzde 33,8’i ise yakın akrabaları arasında bir Kürt olduğunu belirtti.

 

Araştırmaya katılan Kürt vatandaşların ise yüzde 67’si Türklerin aksine yakın akrabaları arasında bir Türk olduğunu kabul ederken, yüzde 33’ü yakın akrabaları arasında bir Türk olmadığını ifade etti.

 

 

KÜRTLER'E VE TÜRKLER'E SORULDU

Uzun yıllardır aynı topraklarda yaşayan ve birbirlerine kız alıp veren bu iki kavim arasında evlilik bağıyla akrabalık bağları kuruluyor. Kurulan bu akrabalık bağlarının Türkleri ve Kürtleri ne derece etkilediği şeklindeki bir araştırmadan da çarpıcı sonuçlar çıktı.

 

Bir Kürdün/ Türkün evlilik bağıyla yakın akrabanız olması sizi rahatsız eder mi şeklindeki soruya Türklerin ve Kürtlerin verdiği cevaplar..

 

TÜRKLER DAHA FAZLA RAHATSIZ

Ankete katılan Türklerin, yüzde 69,9’u Kürtlerin akrabaları olmasından rahatsızlık duymayacağını açıklarken, yüzde 24,3’ü bu durumdan rahatsızlık duyacağını ifade etti. Kürtlerin ise; yüzde 87,1’i Kürtlerin evlilik yoluyla bir Türk ile yakın akrabalık kurmasından rahatsızlık duymayacağını belirtirken, yüzde 10,8’i bu durumdan rahatsızlık duyacağını belirtmiştir.

 

SİYASİ PARTİLERİN TERCİHLERİ

Türklerin ve Kürtlerin evlilik bağıyla yakın akraba olmalarına siyasi parti taraftarlarının yaklaşımları da olumlu yönde oldu. Siyasi parti tercihleri açısından Türklerdeki dağılıma ve Kürtlerle akrabalık kurulmasına olumlu yaklaşımlarda yüzde 72,7 ile ilk sırada yer alan AKP’yi, yüzde 70,4 ile CHP takip etti. Demokratik açılım çalışmalarında katı tutumuyla dikkat çeken MHP ise yüzde 62,4 ile üçüncü sırada yer aldı

Bu haber toplam 1858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri