Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir ülkeyle daha vizeler kalktı

12.07.2010 14:52
Türkiye ile Sırbistan arasında vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşma imzalandı.

 

Başbakan RecepTayyip Erdoğanile Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkoviç'in gerçekleştirdiği görüşmeler sırasında, iki ülke arasında vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşmaya imza atıldı. AnlaşmayaTürkiyeadına Dışişleri BakanıAhmet Davutoğluimza koydu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Sırbistan arasında imzalanan anlaşmalarla iki ülke arasındaki dayanışmanın çok daha farklı bir konuma ulaştığını belirtti.

Erdoğan ile Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkoviç, Sırbistan Sarayı'nda başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından, ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, aralarında iki ülke arasında vizelerin kaldırılması, iyi niyet ve müteahhitlik hizmetlerini içeren 6 anlaşma imzalandı.

Başbakan Erdoğan, basın toplantısında, ortak bir tarih ve kültürün paylaşıldığı ve önemli bir komşu olarak gördükleri Sırbistan'a ilk kez resmi bir ziyarette bulunduklarını ifade etti. Meslektaşı Cvetkoviç ile önce başbaşa görüştüğünü ardından da heyetler arası verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, görüşmelerde ağırlıklı olarak siyasi, askeri, ekonomik, kültürel ve idari ilişkilerin gözden geçirildiğini ifade etti.

İkili, bölgesel ilişkiler ve özellikle Balkanlar'ın istikrarı ve huzuru için Sırbistan ile müşterek neler yapılabileceğinin üzerinde ısrarla durduklarını anlatan Erdoğan, samimi ve yapıcı bir ortamda gerçekleşen bu görüşmelerde ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik kararlı bir iradenin her iki tarafta olduğunu da gördüklerini vurguladı.

-İŞ ADAMLARINA ÇAĞRI-

Sırbistan'ın AB ile bütünleşme hedefinde kararlılıkla ilerlemesini memnuniyetle karşıladıklarını ve memnuniyetle desteklediklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

''Paylaştığımız bu ortak hedef Balkanlar'ın barış ve istikrarına da katkıda bulunacaktır. Türkiye, Sırbistan'ı Balkanlar'ın önde gelen bir aktörü olarak görüyor. Balkanlar'da barış, istikrar ve refahın çok daha ileri seviyelere taşınması hiç kuşkusuz Sırbistan'ın katkılarıyla gerçekleşecek. Yaptığımız görüşmelerde başta Bosna Hersek'in toprak bütünlüğü ve egemenliğinin idame hususu olmak üzere bölgesel konularda yürüttüğümüz işbirliğinin daha da geliştirilmesi konusundaki anlayış birliğimizi teyit ettik. Görüşmelerimizde ayrıca son iki yılda ikili ilişkilerimizde kaydedilen memnuniyet verici gelişmenin sürekli kılınması amacıyla neler yapabileceğimizi de konuşma, değerlendirme fırsatını bulduk. Siyasi ilişkilerde kaydedilen gelişmeyi ekonomik ilişkilere de yansıtmak için daha fazla çaba gösterilmesi konusunda görüş birliğine vardık. İnanıyorum ki her iki ülkede, her iki tarafta da bu irade mevcut.''

Geçtiğimiz yıl imzalanan anlaşmalarla ekonomik ilişkilerin yasal altyapısının tamamlandığını anlatan Erdoğan, ''Ekonomik ilişkilerimizde sadece ticaret boyutunun öne çıktığını, yatırımlar ve müteahhitlik hizmetleri başta olmak üzere doğrudan yatırımlarda potansiyelin değerlendirilmediğini görüyoruz. İş adamlarımızı Sırbistan'daki ekonomik potansiyeli zaman kaybetmeden değerlendirmeleri için teşvik ediyoruz. Girişimcilerimize gerekli kolaylıkların gösterileceğinden de şüphe duymuyoruz'' dedi.

Bugün 6 anlaşmanın imzalandığını anımsatan Erdoğan, ''Bu atılan adımlarla Türkiye-Sırbistan arasındaki dayanışma çok daha farklı bir konuma ulaşmıştır'' dedi.

Belgrad'daki temasların ardından, Sancak bölgesini ziyaret ederek Yeni Pazar'daki Türk Kültür Evi'nin açılışını yapacağını ve bölgenin temsilcileriyle bir araya geleceğini anlatan Erdoğan, Sancak'ın kalkınmasına ve altyapısına yönelik projelerin hazırlık çalışmalarının en kısa sürede tamamlanması konusunda görüş birliğine vardıklarını belirtti.

Erdoğan, hükümetler olarak askeri hava alanının iki ülke savunma bakanlıklarının iş birliğinde sivil havacılığa açılması projelerinin en yakın zamanda hayata geçirilmesi konusunda gerekli gayreti gösterdiklerini ifade ederek, Ulaştırma Bakanlığının bu konuyla ilgili fizibilite çalışmalarını tamamlandığını söyledi.

Bunun yanı sıra Türk Hava Yolları (THY) ile Sırbistan Havayollarının ortak atması gereken adımlar konusunda da THY'nin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Erdoğan, bu çalışmalarının takipçisi olacağını belirtti. Erdoğan, THY'nin Sırbistan Havayolları ile atacağı bu adımla Sırbistan halkının tüm dünyaya açılmasının çok daha kolaylaşacağını ifade etti. THY'nin hava taşımacılığında dünyada ilk 7 arasında bulunduğunu dile getiren Erdoğan, ''Bu tabii Sırbistan'a farklı bir güç katacaktır'' dedi.

Erdoğan, Türkiye-Sırbistan iş birliğinin geliştirilmesi konusunda kararlı adımları bundan sonra da sürdüreceklerini vurguladı.

-SIRBİSTAN BAŞBAKANI CVETKOVİÇ-

Sırbistan Başbakanı Cvetkoviç de bugünBaşbakan Erdoğanile iki ülkeyi ve bölgeyi yakından ilgilendiren konuları ele aldıklarını anlattı. Ekonomik, kültürel ve eğitim alanları ile polis teşkilatları arasında iş birliğini kapsayan konularda görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Cvetkoviç, ''Balkanlar'ın bundan sonra sorun değil bir huzur, istikrar bölgesi olmasını istiyoruz'' dedi.

Türkiye'nin bölgesindeki rolüne değinen Sırp Başbakanı, enerji ve hava konularında da iş birliği amacıyla karşılıklı görüştüklerini ifade etti.


 

Bu haber toplam 802 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri