Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Birand zor durumda kaldı

16 Temmuz 2008 / 20:12
13 aydır soruşturma sürüyordu. Ama Ergenekon savcısını henüz kimse görememişti. Ta ki düne kadar...

13 aydır devam eden soruşturma kapsamında flu ve küçük bir fotoğrafının dışında herhangi bir görüntüsü bulunmayan Ergenekon'un 1 numaralı Savcısı Zekeriya Öz'ün dün İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'i ziyaretinde çekilen fotoğraflar ve kamera görüntüleri Kanal D ve Star haberde yayınlandı.

Terörle ve Organize Suçlarla Mücadele suçlarına bakan İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, soruşturmayı başından beri yürüten Zekeriya Öz'ün görüntülerini yayımlayan basın-yayın organlarına yönelik soruşturmayı terörle mücadele kanunun 6. maddesine göre başlatacak.

İstanbul Cumhuriyet savcılığı'nda görev yapan ancak adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, "O görüntüleri yayınlayan yayın kuruluşları, Ergenekon terör örgütünün hedefindeki en önemli isim olan Zekeriya Öz'e büyük kötülük yaptılar. Aylardan beri basından görüntülerini saklamaya çalıştığımız Savcı Öz'ün çarşaf çarşaf görüntülerini kamuoyuna yansıtmak marifet değildir. Bunu yapan yayın kuruluşları,'Terörle Mücadele Kanunu'nun 6. Maddesine göre suç işlemiştir' Biz de bu yasal güvenceden hareketle Öz'ün görüntülerini yayınlayan tüm basın-yayın kuruluşları hakkında soruşturma başlatacağız" dedi.

TERÖRLE MÜCADELE KANUNU'NUN 6. MADDESİ NE DİYOR?

Madde 6 - İsim ve kimlik belirterek veya belirtmeyerek kime yönelik olduğu- nun anlaşılmasını sağlayacak surette kişilere karşı terör örgütleri tarafından suç işleneceğini veya terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin hüviyetlerini açıklayanlar veya yayınlayanlar veya bu yolla kişileri hedef gösterenler beşmilyon liradan onmilyon liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılır.

Terör örgütlerinin bildiri veya açıklamalarını basanlara veya yayınlayanlara beşmilyon liradan onmilyon liraya kadar ağır para cezası verilir. Bu Kanunun 14 üncü maddesine aykırı olarak muhbirlerin hüviyetlerini açıklayanlar veya yayınlayanlar beşmilyon liradan onmilyon liraya kadar ağır paracezası ile cezalandırılır.

Yukarıdaki fıkralarda belirtilen fiillerin 5680 sayılı Basın Kanununun 3.maddesindeki mevkuteler vasıtasiyle işlenmesi halinde, ayrıca sahiplerine de; mevkute bir aydan az süreli ise bir önceki ay ortalama fiili satış miktarının, aylık veya bir aydan fazla süreli ise bir önceki fiili satış miktarının, mevkute niteliğinde bulunmayan basılı eserler ile yeni yayına giren mevkuteler hakkında ise, en yüksek tirajlı günlük mevkutenin bir önceki ay ortalama satış tutarının yüzde doksanı kadar ağır para cezası verilir. Ancak, bu ceza ellimilyon liradan az olamaz. Bu mevkutelerin sorumlu müdürlerine, sahiplerine verilecek cezanın yarısı uygulanır. (Haberturk)
Kaynak:
Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri