Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Biraz insanlık öğrenin!!!

08 Temmuz 2008 / 14:40
Irak savaşının ilk günlerinde çekilen bu fotoğraf ABD için semboldü. Ancak daha sonra olanlar onun için kabustu.
11 Eylük 2001'de İkiz Kuleler'in yıkılmasından 2 gün sonra orduya yazılan Joseph Dwyer adındaki bu asker, Irak operasyonu kapsamında Irak'ta görev yaptı. İşgalin ilk günlerinde, yaralı bir Iraklı çocuğu kucağına alıp, güvenli bir yere götürüken işte bu fotoğrafı çekildi ve fotoğrafı tüm dünyada yayınlandı.

Ancak Joseph Dwyer için Irak kısa sürede kabusa döndü. Çatışmalar ortasında kalan Joseph Dwyer, 2005'te "Vietnam Sendromu" benzeri depresyon ve halüsinasyonlar geçirmeye başladı ve ülkesine gönderildi.

Tedavi görmeye başlayan Joseph Dwyer, Teksas El Paso'daki dairesinde 2005 yazında cinnet geçirdi ve ortalığa ateş açmaya başladı. Polis müdahale edince, kendisini eve kapatıp, polisle çatıştı. Polis onu etkisiz hale getirince "Iraklılar'la çatıştığını" söyledi. Hasteneye yatırıldı ama Irak'taki teröristlerin peşinde olduğu düşüncesinden, halüsinasyonlardan kurtulamadı.

Geçen hafta 28 Haziran günü, bilgisayar temizleme spreyi koklayarak intihar etti. Irak'tan dönen pek çok Amerikan askerinin ruhsal sorunlar yaşadığı, "Vietnem Sendromu" benzeri vakaların hiç de azımsanacak gibi olmadığı zaman zaman tartışma konusu olmaya devam ediyor. (Hürriyet)
Bu haber toplam 986 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri