Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Birdal ve Tolon buluşması

13 Temmuz 2008 / 09:20
Akın Birdal, Ergenekon tutuklusu Orgeneral Hurşit Tolon'un, suikastçısı Gülaltay'la görüştüğü yönündeki sözlerini 'sürpriz değil' şeklinde değerlendirdi.

DTP Milletvekili Birdal, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Tolon'un ifadelerinde yer alan ve Tolon'un, kendisini vuran Semih Tufan Gülaltay'la görüştüğü yönündeki sözlerini 'sürpriz değil' şeklinde değerlendirdi

DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un ifadelerinde yer alan ve Tolon'un, kendisini vuran Semih Tufan Gülaltay'la görüştüğü yönündeki sözleri 'sürpriz değil' şeklinde değerlendirdi. Akın Birdal, konuya ilişkin sorulara, “sürpriz değil ancak gelişmeler olsun, öyle değerlendirme yaparız" karşılığını verdi.

Tolon'un ifadesi

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanarak Metris Cezaevine konulan emekli Orgeneral Hurşit Tolon, ifadesinde şunları söylemişti:

“İstanbul'a Karadenizlilerin oluşturmayı düşündükleri yeni bir siyasi parti oluşumu ile ilgili olarak düzenlenen bir yemeğe katılmak üzere tanıyıp bildiğim Yaşar Yazıcıoğlu'nun daveti ile geldik. Yemekten sonra yine partileşme çalışması olan bir platformdan bahsedildi. Hep birlikte dönerken Anadolu yakası Kadıköy'de bulunan bir yere gittik. Bina dört katlı, görkemli ancak içindekilerin giyim tarzları ve davranışlarının güven vermediği bir yerdi. Üst katta geniş bir odada gençlerden birisi bizi karşıladı, oturduk sohbet ettik. Buradaki davranış ve konuşmalar da hoşuma gitmedi. Yaşar Yazıcıoğlu ve ben de 'bu kişi kim' diye sorduğumuzda bu kişinin Akın Birdal'ı vuran Semih Tufan Gülaltay olduğunu öğrendik. Böyle bir insanın yanına geldiğimizden dolayı da üzüntü duyduk ayrıldık. Daha sonra benimle kendisi görüşmeye teşebbüs etse de ben yok dedirtip telefonlarına çıkmadım. Bir daha görüşmedim."

(anka)
Kaynak:
Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri