Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Birer Birer Tahliye Ediliyorlar

22 Eylül 2008 / 12:19
İçerideki Ergenekoncular birer birer hastalanıyor, birer birer tahliye ediliyorlar.
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz çarşamba günü, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde düşen ve beyin kanaması geçiren Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı, emekli Orgeneral Şener Eruygur'un tahliyesine karar verdi. Nöbetçi İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuran Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcılığı'nın, Eruygur'un sağlık sorunları nedeniyle tahliyesini istediği öğrenildi.

77 gün sonra tahliye

Şener Eruygur, Ergenekon soruşturması kapsamında 6 Temmuz 2008 tarihinde tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Eruygur'un tutuklanmasından 5 gün sonra avukatlarından Filiz Esen, mahkemeye tahliye talebiyle başvurmuş, ancak bu talep kabul edilmemişti. Şener Eruygur'un avukatları tarafından, sağlık sorunları nedeniyle düzenli olarak yapılan tahliye talepleri mahkeme tarafından uygun bulunmamıştı. Aynı zamanda Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Sekreter Yardımcısı da olan Eruygur'un Avukatı Kazım Arslan, tahliye kararıyla ilgili olarak “Olması gerekendi, bizim de beklediğimiz bir sonuçtu” dedi.

Eruygur'un tahliyesi için her ay mahkemeye başvurduklarını kaydeden Arslan, şöyle konuştu: “Tutuklanması için bize göre sebep de yoktu ama buna rağmen tutuklama kararı verilmişti. Tahliye kararı verilmesiyle de en azından bir nebze olsun teselli bulduk. İnşallah gelecekte beraatla sonuçlanacak kararları bekliyoruz. Sağlık durumu ciddiyetini koruyor, ama iyileşmeye doğru göstergeler var.” Aynı soruşturmada tutuklanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un avukatları da, mahkeme heyetinden, Tolon'un sağlık durumunun hayatiyet arz ettiğini ve delil karartma ihtimali bulunmadığını belirterek, tutuksuz yargılanmasını talep etmişlerdi.

4'üncü hasta tahliyesi

Ergenekon soruşturması kapsamında 24 Haziran 2007 tarihinde tutuklanan ve ” örgüte finansal destek sağlamak “ suçlaması ile tutuklanan reklam şirketi sahibi Kuddusi Okkır, sağlık sorunları nedeniyle 1 Temmuz 2008'de tahliye edildi. Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Servisi'nde, 'akciğer kanseri, beyin ve kemik metastası'teşhisiyle tedavi gören Kuddusi Okkır, 6 Temmuz 2008 tarihinde yaşamını yitirdi. Aynı soruşturma kapsamında 6 Eylül 2007 tarihinde tutuklanarak, Gebze Cezaevi'ne gönderilen Ayşe Asuman Özdemir, avukatının talebi üzerine, epilepsi ve siroz hastalığı nedeniyle 18 Temmuz 2008 tarihinde tahliye edildi.

En son İlsever çıktı

Ergenekon sanıklarından İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever de, 29 Ağustos 2008'de, avukatlarının İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundukları dilekçenin ardından tahliye edildi. İlsever hakkında, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Onkoloji Konseyi'nce bir heyet raporu düzenlenmişti. Raporda, rahatsızlığın tanısının konulabilmesi amacıyla (eksploratris torakostomi) kaburgasının açılarak akciğer ameliyatı olması gerektiği kaydedilmişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 2340 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri