Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Biyolojik Mayın Tespit Sistemi"ne birincilik

15 Kasım 2008 / 17:10
Mayınların genetiği değiştirilmiş mikroorganizmalarla tespit edilmesini sağlayan "Biyolojik Mayın Tespit Sistemi" iki kategoride birinci seçildi
ODTÜ ve ODTÜ Teknokent'in Elginkan Vakfı ana sponsorluğunda düzenlediği "Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması"nda mayınların genetiği değiştirilmiş mikroorganizmalarla tespit edilmesini sağlayan "Biyolojik Mayın Tespit Sistemi" iki kategoride birinci seçildi.

ODTÜ Kültür Kongre Merkezinde yarışmanın final töreni düzenlendi. Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar, Savunma Sanayii Müsteşarlığının (SSM) bu yılki yarışmaya ilk kez sponsor olduğunu bildirerek, yarışmanın Türkiye'nin Ar-Ge kapasitesine büyük katkı sağladığına inandığını söyledi.

Yarışmada finale kalan ODTÜ, Boğaziçi ve İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden oluşan dört ekip, projelerinin sunumlarını yaptı.

Yarışmanın sonunda genel ve SSM özel ödülü kategorilerinde ODTÜ'lü öğrenciler Sıla Toksöz, Ledun Akyüz, Ajsa Reka ve Laila Akhmetova'dan oluşan "Biyonesil" grubu "Biyolojik Mayın Tespit Sistemi" isimli projeleri ile birinciliğe layık görüldü.

Proje, genetiği değiştirilmiş mikroorganizmaların uçaktan toprağa serpilmesi ile toprakta gömülü bulunan mayınların gözle görülecek biçimde ışımasını sağlıyor. Bu sistem ile mayınların tespit edilmesi, büyük maddi tasarruf sağlarken can ve mal kayıplarına da son veriyor.

Birinci ekibe, projelerini hayata geçirmeleri için "Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü" olarak 75 bin YTL tutarında kuruluş sermayesi desteği verildi. Gruba ayrıca, üç yıl süre ile ODTÜ Teknokent içinde uygun ofis ortamı ücretsiz olarak tahsis edilecek.

Yarışmanın SSM kategorisindeki ikincilik ödülü ise, kimyasal ve biyolojik harp ajanlarının "kompakt terahertz spektrometre" ile tanımlanmasına olanak sağlayacak "Terahertz Spektrometre" adlı projeye verildi. Bu projeye 5 bin YTL verilirken, projenin önümüzdeki yıldan itibaren desteklenmeye devam edileceği bildirildi.

Genel kategoride "Kamarosa" isimli ekip de topraksız tarıma olanak veren "Geliştirilmiş Su Kültürü" isimli projeleriyle ikinci seçilirken ekip OSTİM Yönetim Kurulunca 10 bin YTL ile ödüllendirildi.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışmaya, 500 online başvuru yapılırken, 107 grubun proje önerilerini teslim ettiği kaydedildi.


Kaynak:
Bu haber toplam 976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri