Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Biz kazandığımız için İsrail savaşıyor

05 Ocak 2009 / 13:49
Hamas'ın 2 numaralı adamı Dr. Ebu Musa Mazruk İsrail'in Gazze'deki harekatı değerlendirirken 'Bizim için kazanmak İsrail'in halen savaşıyor olması. Bu yüzden kesinlikle kaybedecekler" dedi.
İsrail'in Gazze'de başlattığı kara saldırısından birkaç saat önce Halid Meşal'ın yardımcısı Dr. Ebu Musa Mazruk ile Şam'daki karargahında görüşüldü.

Marzuk "Bizim için kazanmak İsrail'in halen savaşıyor olması. Bu yüzden kesinlikle kaybedecekler" dedi. Marzuk, Türkiye'deki belli çevrelerden gayri resmi olarak büyük yardımlar aldıklarını da söyledi. İşte o röportaj...

İsrail'in Gazze'deki harekatı katlanarak büyüyor. Bu, lideriniz Halid Meşal'in de dediği gibi 3. intifadanın başlangıcı mı demek?

İntifada emir ya da dışarıdan müdahale ile başlamaz. Şu anda İsrail'in uyguladığı şiddettir 3. intifadayı tetikleyecek olan. Ve süreç başladı. Bütün Filistinliler İsrail'e karşı bütünleşiyor.

İsrail'e karşı durmak için bu yeterli mi? Karadan başlayan harekata hazırlıklı mısınız?

Tabii ki. Bizim sistemimiz her zaman hazır. O sistem insanların kendisi. Bunu İsrail de gayet iyi biliyor. Biliyorlar ki Filistinliler hiçbir zaman teslim olmuyor. Görecekler, şimdi de olmayacağız.

Teslim olmayacağız diyorsunuz ama bu arada binlerce insan ölüyor. Halid Meşal de geçtiğimiz gün 'neredeyse kazandık' diye bir açıklama yaptı. Siz kazanmak ile ne kastediyorsunuz?

Kazanmak bizim için İsrail'in savaşa devam etmesi demek. İsrail'in saldırılarına karşı yapacak fazla bir şeyimiz yok. Onlar çok güçlüler ve sivilleri öldürüyorlar. Amaçları öldürmek. Kim olursa olsun. Ama kimse sadece savaşmak için savaşmaz. Savaşmanın ucunda bir hedef vardır. Eğer sürekli savaşıyorsan bir şeyleri başaramıyorsun demektir. Bu yüzden İsrail kesinlikle kaybedecek, çünkü asla Hamas'ın teslim olduğunu görmeyecek.

Ama aynı şekilde siz de savaşıyorsunuz. Bu durumda siz de kaybeden olmuyor musunuz?

Hayır, çünkü bize saldıran onlar.

BİZE UYGULANAN SAVAŞ

Siz de roket atarak saldırıyorsunuz?

Bizim ne istediğimiz belli: Gazze üzerindeki ambargo kalksın, kapılar açılsın diyoruz. Çünkü bize uygulanan da bir nevi savaş. Bunun sona ermesini istiyoruz.

Öyle ama bu denklemde bir dengesizlik var. Bir tarafta dünyanın askeri açıdan güçlü ülkelerinden biri, diğer tarafta ellerinde taşlarla saldıran, roket atan bir örgüt. Siz nereden besleniyorsunuz da İsrail'e karşı hala ayaktasınız?

Bizim ABD ya da dünyadaki herhangi bir güçten çok daha kudretli bir kaynağımız var: Allah.

Onun yanı sıra maddi kaynaklarınız neler?

Başta İran. Ama onu yanında Suriye ve tüm İslam dünyası bize çok yardımcı oluyor.

Bu dünyanın içine Türkiye de giriyor mu? Diplomatik çabaların dışındaki yardımdan bahsediyorum.

Türkiye'deki belli çevrelerde gayri resmi olarak önemli yardımlar alıyoruz. Kim olduklarını söyleyemem ama tahmin edersiniz. Arap ülkelerindeki para çevreleri de büyük katkılar sağlıyorlar. Eksik olan resmi yardım. Ve maalesef dünya resmi olarak güçlü olanların yanında duruyor.

Evet ama Filistin'e gelen resmi yardımın önemli bir kısmı Hamas hükümete girdiği için kesildi. AB 1.1 milyar dolar, ABD 70 milyon dolar yıllık yardım yapıyordu. Artık yapmıyor. Bunu nasıl telafi ediyorsunuz?

Evet maalesef öyle. Bu adil değil ama dostlarımız sayesinde telafi ediyoruz. Dediğim gibi İran çok yardımcı oluyor. Arap dünyası da öyle.

SABRIMIZ SONSUZ

Söylediğiniz şaşırtıcı, çünkü Arap dünyası sessiz kalmakla suçlanıyor.

Evet, çünkü ABD'ye karşı öyle görünmek zorundalar. Ama gayri resmi olarak pozisyonları çok farklı. Güçlü olan istediği resmi çiziyor. Bizde eksik olan bu. Polititk güç ama önemli değil. Sabrımız sonsuz.

Yeterli gücünüzün olmamasından bahsediyorsunuz ancak bu güçsüzlüğün sebeplerinden biri de Filistinli liderlerin kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanıyor. El Fetih ile anlaşmaya varma umudunuz var mı?

Mahmud Abbas, ABD ve İsrail ile pazarlığa oturuyor, onlarla birlikte çalışıyor. Bundan şüphemiz yok ancak yine de anlaşmazlığın bize büyük zarar verdiğinin farkındayız. Bir çözüm yolu arıyoruz. Aslında sorun ne biliyor musunuz? Dış güçler. Biz kendi başımıza kalsak arada hiç problem olmaz. Aslında El Fetih de Hamas gibi başladı ama 37 yılda geldikleri noktaya bakın. Ne başardılar? Filistinliler'in daha çok acı çekmesi dışında hiçbir şey.

BACAKSIZ 4 BİN ÇOCUK

Bu yüzden mi siz yönetime talip oldunuz?

Biz talip olmadık. Halk karar verdi.

Sizin en büyük problemlerinizden biri imajınız. Neden canlı bombalar ya da roketler yerine kendinizi diplomasi ve medya yolu ile anlatmak üzerine çalışmıyorsunuz? İstemiyoruz mu sanıyorsunuz?

Dünya mülteci kamplarında yaşayan Filistinliler'i görmek istemiyor. Medyayı da Yahudiler kontrol ediyor. Örneğin Obama İsrail'e gidip bacağı kopmuş bir çocuğu ziyaret ediyor. İsrail'de böyle iki çocuk var. Oysa yalnızca Gaza'da böyle 4000 çocuk yaşıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri