Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BİZDE "AYASOFYA" ANKETİ YAPALIM

02.12.2009 13:07
İmamlar: "Hoşgörü’den anlamayan İsviçre’ye verilecek en güzel cevap misilleme olmalıdır. Biz de Ayasofya anketi yapalım."

Özerk Diyanet Evkaf Sendikası Genel Sekreteri Abdurrahim Çelik İsviçre’nin minarelerle ilgili yaptığı referandum ve çıkan sonucu değerlendirirken ilginç bir öneride bulundu. Çelik, "Hoşgörü’den anlamayan İsviçre’ye verilecek en güzel cevap misilleme olmalıdır. Biz de Ayasofya anketi yapalım" dedi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, İsviçre’de cami minaresi yapımına yasak getiren anlayışın "ırkçılık’ ile adlandırılabileceğini söyledi. Çelik, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
"Bu yasak Avrupa’nın siciline kara bir leke olarak geçmiştir. İsviçre, temel insan hakları ve din özgürlüğü dersinden sınıfta kalmıştır. Bu oylama ile de ne kadar çağdışı kaldığını gözler önüne sermiştir.
Ön yargılı, cahil ve bilinçsiz "İsviçre’ önce İslam tarihini anlamalıdır. İslam zorlamadan uzak hoşgörü dinidir. Kuran’da bildirilen ahlak; sevgi, şefkat, merhamet, tevazu, fedakârlık, hoşgörü ve barış kavramlarına dayanmaktadır. İslam ahlakını bilmemekten kaynaklanan yanlış düşünceler nedeniyle bu gerçek göz ardı edilmektedir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. "Barış ve güvenliğin kaynağı olan İslam’a karşı başlatılan ırkçı saldırıları şiddetle kınıyorum.
Hoşgörü’den anlamayan İsviçre’ye verilecek en güzel cevap misilleme olmalıdır. O misillemenin adı da; "Üç Devirde Bir Mabed olan Ayasofya’nın ibadete açılması için anket düzenlenmesidir. İstanbul`un fethiyle birlikte camiye çevrilen ve "fethi mübin’in sembolü olan Ayasofya, bilindiği üzere 1934 yılında "müze’ye çevrilmiştir. Şimdi düzenlenecek olan anket ile gereken yapılmalıdır."

Bu haber toplam 2206 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri