Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bizi AB'ye almayacaklarmış

14 Temmuz 2008 / 14:56
Daily Telegraph başyazısında “Türkler, AB üyeliklerini sonsuza dek erteleyecek bir oyunun kokusunu aldıkları için fikirden hoşlanmıyor” yorumunu yaptı.
Daily Telegraph, dün Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy öncülüğünde yapılan, 'Akdeniz için Birlik' toplantısına başyazılarından birinde değiniyor. “Akdeniz'i Birleştirmek” başlıklı yazıda, Fransa'nın Akdeniz İçin Birlik projesinden, birçok ülkenin rahatsızlık duyduğu belirtilerek, “Türkler, AB üyeliği başvurularını sonsuza dek erteleyecek bir oyunun kokusunu aldıklarından fikirden hoşlanmıyor.” yorumuna yer veriliyor.

Yazıda, “Almanlar, Kuzey Afrika ülkeleri yerine geleneksel olarak Doğu Avrupa'yla daha çok ilgilendiklerinden planı dikkat dağıtıcı buluyor. Libya lideri Muammer Kaddafi, ise bütün bu projenin emperyalizm koktuğunu ve terörizmi arttıracağını iddia ediyor. Bazı Arap ülkeleri, İsrail'in de bulunduğu herhangi bir birliğe katılma fikrine karşı.” ifadeleri yer alıyor.

Fransa'nın, Avrupa dışındaki geleneksel çıkarlarının peşinde olmaya hakkı olduğu belirtilen yazıda, “Bu defalık, Sarkozy'ye destek veriyoruz. Tıpkı İspanya'nın Latin Amerika'ya, Almanya'nın Doğu Avrupa'ya, İngiltere'nin de İngiliz Uluslar Topluluğu'na özel bir ilgi duyması gibi. Fransızlar da Kuzey Afrika'yı ve Akdeniz ülkelerini kendi etkisi altında görmek istiyor” yorumu yapıldı.
Kaynak:
Bu haber toplam 748 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri