Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bizim bombamızla bizi vuruyor

30 Temmuz 2008 / 14:14
TNT'li saldırılar artabilir... HABERTURK.COM Muhabiri Ali Kemal Erdem'in özel haberi....
PKK, savaş uçaklarımızca kamplarına atılan ancak patlamayan kazan bombalarının içindeki TNT'yi çıkarıp bomba yapmak da kullanıyor.

Güngören'de 17 vatandaşımızın ölümüne 154'nün yaralanmasına neden olan bombalarda TNT kullanıldığı ortaya çıktı. Saldırının henüz kim tarafından yapıldığı netleştirilemedi.

HABERTURK.COM MUHABİRİ ALİ KEMAL ERDEM'İN ÖZEL HABERİ

Ancak her ne kadar saldırıyı kendilerinin yapmadığını iddia etse de TNT kullanılması olayın PKK'nın ya da PKK'dan kopan bir grubun işi olabileceği ihtimalini yükseltiyor. PKK, ilk kuruluş yıllarından beri pek çok saldırıda kullandığı TNT'yi değişik yollardan elde edebiliyor. Ancak PKK'nın son dönemde en çok TNT elde etme yöntemi Türk savaş uçaklarınca Kuzey Irak'taki kamplara atılan kazan bombalarından patlamayanların içindeki TNT'yi çıkarıp almak. PKK'lılar patlama riski yüksek olmasına karşın testere gibi aletlerle kazan bombalarını ikiye bölerek içindeki bombaların hammaddesi olan TNT'yi çıkarıyor. Sonra elde edilen TNT'ler daha küçük patlayıcılara dönüştürülüyor. Geçtiğimiz 25 Aralık 2007 tarihinde örgüte ait internet sitesinde PKK'lıların Kuzey Irak'taki Zap bölgesine atılan ve patlamayan iki büyük kazan bombasından bir ton civarında TNT çıkarıldığı iddia edildi. Aynı haber içinde görüşü alınan Rubar Andok adlı bir PKK sorumlusu da patlamayan kazan bombalarından elde ettikleri TNT'lerin birkaç yıllık ihtiyaçlarını karşılamaya yeteceğini öne sürdü.

PKK, TNT'Lİ SALDIRILARI ARTIRABİLİR

O günlerde PKK sempatizanlarının yer aldığı kimi internet forumlarında bombalardan elde edilen TNT'lerin bombardımanlara cevap olarak yapılacak eylemlerde kullanılması gerektiği konusunda görüşler de çıkmıştı.

Şimdi ispatlanması zor olsa da akıllara şu soru takılıyor. Güngören de patlayan TNT'ler acaba Kuzey Irak'taki PKK kamplarına atılıp da patlamayan TNT'lerden mi elde edildi? Bu sorunun cevabını bilmek çok zor. Ama PKK'nın elinde biriken TNT'ye bakıldığı zaman önümüzdeki dönemlerde örgütün saldırılarında TNT'yi daha fazla kullanacağını tahmin etmek pek de zor değil.
Kaynak:
Bu haber toplam 998 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri