Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bizim için petriot almayın

25.09.2009 09:24
Milyar dolarlar patriot füzelerine akacak. Türkiye'nin alacağı füzeler konusunda İran büyükelçisi nükleer güvence verdi.
'ABD'nin Türkiye Patriot sistemi alımında çok geç kaldı' tespitine İran'ın Ankara Büyükelçisi cevap verdi: Bizden zarar gelmez. İran-Türkiye sınırı, barış sınırıdır

Akşam gazetesinde Utku Çakırözer'e konuşan İran'ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hüseyinpur, 'Türk kardeşlerimizle çok ortak noktamız var. Bizim için Patriot almayın' dedi.

ABD BÜYÜKELÇİSİNE JET CEVAP
Hüseyinpur bu açıklamayla "Türkiye, Patriot alımında geç kaldı. Tehdidin nereden geleceği belli olmaz" diyen ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffrey'nin sözlerine de cevap vermiş oldu.

'KÜRT AÇILIMINI DESTEKLİYORUZ'
Akşam'a yaptığı özel açıklamada Kürt açılımına tam destek verdiklerini de söyleyen Büyükelçi, "Bu sizin iç işiniz ama Türkiye için yararlı olan her şeyi biz de destekliyoruz. Zaten teröre karşı iyi işleyen bir işbirliğimiz var. Birbirimizin güvenliğine katkıda bulunuyoruz. Sizin için iyi olan her şey bizim için de iyidir." diye konuştu

'İRAN OLMADAN NABUCCO İŞLEMEZ'
Büyükelçi, 'dünya İran'ı dışladıkça enerji krizi çözülemez' dedi. Hüseyinpur şunları söyledi: Dünya elimizdeki iki enerji kaynağı petrol ve doğalğaz nedeniyle bize saygı duymak zorundadır. Avrupa'nın enerjiye ihtiyacı vardır. Nereden geçecek? Uçup gidecek hali yok. Bizim ve Türkiye'nin üzerinden geçecek. Dünya enerjisinin ihtiyacı İran ve Türkiye'nin elinde. Nabucco'nun hala ayakları üzerinde duramamasının nedenlerinden bir tanesi de Batı'nın İran'ı dışlamasıdır. İran olmadan hayata geçemeç.

Kaynak:
Bu haber toplam 1198 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri