Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BM: CIA yargısız infaz yapıyor

28.10.2009 11:18
CIA'nın Pakistan ve Afganistan'daki insansız uçaklarla düzenlediği kanlı infaz saldırıları BM'nin de dikkatini çekti.
Birleşmiş Milletler (BM), ABD'nin Afganistan-Pakistan sınırında insansız uçak kullanarak çok sayıda ölüme neden olmasını eleştirdi.

BM İnsan Hakları Konseyi'nin Hukuk Dışı ve Yargısız İnfazlar konusundaki özel raportörü Philip Alston, "CIA bir program yürütüyor ve bu programdan dolayı önemli miktarda insan, uluslararası hukuk kurallarına karşı hiçbir sorumluluk üstlenilmeden öldürülüyor" dedi.

BM İnsan Hakları Konseyi'nin Hukuk Dışı ve Yargısız İnfaz konularındaki özel raportörü Philip Alston, ABD'nin insansız uçakların neden olduğu ölümlerle ilgili olarak BM'nin yönelttiği soruları yanıtsız bırakmasının ise 'savunulamaz' olduğunu kaydetti.

Avustralyalı bir hukuk profesörü olan Alston, Washington'un en azından insansız uçak kullanma programını kendileriyle tartışması gerektiğini ifade etti. "Aksi takdirde CIA bir program yürütüyor ve bu programdan dolayı önemli miktarda insan, uluslararası hukuk kurallarına karşı hiçbir sorumluluk üstlenilmeden öldürülüyor" diyen Philip Alston, insansız uçak kullanmanın gereksiz sivil ölümlere de neden olduğunu savundu. ABD'nin Afganistan-Pakistan sınırında insansız uçakları yasal olarak kullanması gerektiğinin altını çizen Alston, Washington'a sözkonusu programı uygularken daha şeffaf olması çağrısında bulundu.

ABD'nin insansız uçak programını hangi yasal dayanaklarla kullandığını bilmek istediklerini anlatan BM İnsan Hakları Konseyi özel raportörü Alston, bu gibi silahların uluslararası insani hukuk kuralları çerçevesinde kullanılmasının zorunluluğuna vurgu yaptı. İnsansız uçakların neden olduğu ölümleri gelişigüzel olarak tanımlayan Alston, ABD'nin Birleşmiş Milletler'le bu konuda işbirliği yapmama yönündeki cevabının ise 'kabul edilemez' olduğunu belirtti.


Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri