Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BM Genel Kurul Başkanı: İsrail boykot edilmeli

26 Kasım 2008 / 18:04
Miguel d'Escoto, İsrail'i en yüksek seviyede ırkçı politika izlemekle suçladı.
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ı kucaklaması İsrail'in tepkisini çeken Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Başkanı Miguel d'Escoto Brockmann, İsrail'in ırkçı rejimi sebebiyle boykot edilmesi çağrısında bulundu.

İsrail medyasının haberlerine göre, İsrail, Nikaragualı Brockmann hakkında bir şikayet dilekçesini Birleşmiş Milletler'e verdi.

Filistinlilerin hala Birleşmiş Milletler temsil edilen bir devlete sahip olamamasının BM'nin en büyük başarısızlığı olduğunu söyleyen Brockmann, "800 bin Filistinli'nin topraklarından koparılmasından beri 60 yıl geçti. Mülteci oldular, köklerinden uzaklaştırıldılar ve marjinal hale getirildiler" dedi.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Filistin Halkı ile Dayanışma Gününü kutladı. 1947'de kabul edilen BM'nin 181 nolu kararına göre Filistin toprakları Yahudi ve Arap olarak ikiye ayrılmıştı. Konu ile ilgili iki günlük genel kurul oturumlarında Filistinlilerin sıkıntı ve sorunları ele alındı.

D'Escoto, pazartesi günü yaptığı konuşmada, "Filistin halkına yapılanlar en yüksek seviyede bir ırkçı politakadır. Filistinlilerin hala temsil edilen bir devlete sahip olamaması BM'nin başlıbaşına en büyük başarısızlığıdır" dedi.

Genel Kurul Başkanı, uluslararası kuruluşlara çağrıda bulunarak İsrail'in boykot edilmesini, dünya ile bağlantılarını kesmelerini ve Kudüs'e yaptırımlar uygulanmasını da istedi.

İsrail, bu seneye kadar Filistinli ile dayanışma günü yıldönemi vesilesi ile yapılan genel kurul toplantılarına katılmıyordu. Dün, genel kurulda podyuma çıkan İsrail'in BM büyükelçisi Gabriella Shalev, İsrail devletinin kuruluşuna BM'nin oylayarak karar verdiğini ve şimdi bu günün neden bir yas ve üzüntü günü olarak kutlandığını sordu. BM'yi gerçeklerden kopmakla suçlayan Shalev, örgütün doğruları temsil etmediğini veya yansıtmadığını iddia ederek "Gerçekler BM'nin dışında meydana geliyor" dedi.
Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri