Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BM 'gizli hapishaneler' raporu açıklandı

28.01.2010 13:05
BM, ABD başta olmak üzere en az dokuz ülkenin yüzlerce kişiyi kaçırdıktan sonra gizli hapishanelerde sorguladığını kaydetti

Birleşmiş Milletler'in görevlendirdiği dört müfettişin bir yıl süren ve kaçırılarak gözaltına alınmış 30 kişi ile yaptığı görüşmeleri de içeren 'gizli hapishaneler' raporu açıklandı.

Rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz dokuz yıl içinde düzinelerce 'terör zanlısı'nı yasadışı yollarla kaçırarak, gizli hapishanelerde sorgulayan dokuz ülkenin başında yer alıyor.

BM raporunda, gizli hapishaneler kuran diğer ülkeler Cezayir, Çin, Mısır, Hindistan, İran, Rusya, Sudan ve Zimbabve olarak belirtildi. Bu ülkelerin özellikle rejim muhalifi olan isimleri gizli gözaltı merkezlerinde tuttuğu ifade edildi.

Uluslararası kanunlara aykırı olan yöntemlerle gözaltına alınan ve gizli hapishanelerde tutulan bu kişilerin "en temel insan haklarının ihlal edildiğine" dikkat çekilen raporda, kaçırma ve gizli hapishanelerde tutulma uygulamasının halen devam ettiği ifade edildi.

AMAÇ İŞKENCEYİ ÖRTBAS ETMEK

Kurbanlar ve ailelerine tazminat verilmesi, sorumluların yargılanması gerektiği de Mart ayında BM İnsan Hakları Konseyi'ne sunulacak olan bu 226 sayfalık raporda dile getirilen görüşlerden biri..

"Gizli gözaltılar mağdurlara ve ailelerine yönelik işkence ve kötü muamele olarak nitelenmeli" ifadesine yer verilen raporda, gizli gözaltı merkezlerinin "işkenceyi ve insanlık dışı, aşağılayıcı muameleyi örtbas etmek, kişileri susturmak" amacıyla kurulduğu kaydedildi.

BM raporunda, Naziler, Sovyetlerin Gulag sistemi ile 1970'lerde ve 80'lerde Latin Amerika diktatörlükleri tarafından kullanılan, uluslararası hukuka ve Cenevre Sözleşmeleri ile yasaklanmış olan gizli gözaltı uygulamasının "acil durumlar ve savaşlar da dahil olmak üzere" hiçbir koşulda haklı görülemeyeceği hatırlatıldı.

Raporda, "Bu kesin kurallara rağmen, gizli gözaltı uygulaması dünya çapında terörle mücadele adına devam ediyor" denildi.

CIA GİZLİ HAPİSHANELERİ

11 Eylül saldırılarını bahane eden ABD Başkanı George W. Bush "teröre karşı küresel savaş" ilan ettikten hemen sonra, hiçbir yasal dayanağı olmayan "düşman savaşçı" statüsüyle gözaltına alınan yüzlerce insan, Guantanamo askeri tutukevine ve farklı ülkelerdeki gizli hapishanelere götürmüştü.

Gizli gözaltı politikasının farklı isimler ve yöntemlerle işlediği ifade edilen BM raporunda, CIA'nın "Çok Önemli Tutuklular" olarak adlandırdığı kişileri sorgulamak için kendi gizli gözaltı tesislerini kurduğu belirtildi. CIA, pis işlerini yapması için "insan hakları karnesi zayıf ortaklarını" da devreye soktu.
Afganistan ve Irak'taki çatışmaların başlamasından sonra, tutuklular hücre hapsine alındı ve bütün temel haklardan mahrum bırakıldı, bir avukatla ya da aileleri ile temas kurmalarına izin verilmedi.

Bazı eski tutukluların raporu hazırlayan BM müfettişlerine gizli gözaltı sürecinde maruz kaldıkları işkenceleri de anlattıkları ifade edildi.

ABD tarafından yakalanan bir çok kişi, CIA tarafından sorgulanmak üzere Etiyopya, Cibuti, Mısır, Ürdün, Fas, Pakistan ve Suriye'deki "gizli gözaltı merkezlerine" transfer edildi.

Yasadışı uygulama kapsamında bazı tutuklular da Tayland, Polonya ve Romanya gibi "müttefik" ülkelerdeki gizli cezaevlerine gönderildi.
Raporda, "CIA'nın yakalama ve tutukluların transferi ile bu yabancı hapishanelerdeki sorguda kullanılacak soruların listesini" hazurlamakla sorumlu olduğu belirtildi.

BM müfettişleri, Birleşik Krallık ve Kanada gibi diğer devletlerin isteği üzerine tutuklanan kişilerin sayısı hakkında çok az şey bilindiğine de dikkat çekti.

Raporun hazırlanmasına önderlik eden BM işkence özel raportörü Manfred Nowak ve terörizm ve insan hakları özel raportörü Martin Scheinin, Irak veya Afganistan'daki CIA gözaltı merkezlerinde tutulan insanların akıbetinin açıklanmasını istedi.

Bu haber toplam 1448 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri