Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze utancı BM raporunda

25.03.2009 00:22
BM İnsan Hakları Raportörü Richard Falk’un hazırladığı Filistin raporu İsrail’in canını sıkacak. Çünkü Falk, raporunda Gazze saldırılarında İsrail’in savaş suçu işlemiş olabileceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Raportörü Richard Falk, Filistin’deki gelişmelere yönelik son raporunu Cenevre’deki BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunuyor. Bu, İsrail’in 22 süren Gazze saldırısından sonra hazırlanan ilk rapor olma özelliği taşıyor.

Geçmişte İsrail’i, insan hakları ihlalleri nedeniyle sert şekilde eleştirmiş olan Falk, İsrail’in Gazze’de savaş suçları işlemiş olabileceğini söylüyor. Falk son raporunda İsrail’in Gazze’de orantısız güç kullanıp kullanmadığından ziyade, saldırının yasal olup olmadığı üzerine odaklandı.
Hem İsrail’in hem de Hamas’ın işlediği muhtemel savaş suçlarının, bağımsız bir komisyonca sorgulanması çağrısında bulunan Falk’un vurguladığı bir diğer nokta ise, Cenevre Sözleşmeleri’ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail’in Gazze’ye yönelik ablukasının kaldırılması.

İsrail tıp etiğini ihlal etti

İsrail hükümeti ise Falk’un İsrail’e karşı önyargılı olduğunu savunuyor. Ancak İsrail’in Gazze’de savaş suçları işlemiş olabileceğini öne süren ilk kişi Falk değil. İsrail’de faaliyet gösteren insan hakları örgütü İnsan Hakları İçin Doktorlar, Gazze’ye yönelik saldırılarda ordunun, tıbbın etik kurallarını ihlal ettiğini bildirdi. Örgütün raporunda, İsrail ordusunun kuşatma altındaki yaralıların tahliyesini önlediği, sağlık ekiplerinin ulaşmasına engel olduğu belirtildi. Suçlamaların araştırıldığını söyleyen İsrail ordusu ise Hamas’ın sağlık kurumları ile bu kurumların araç ve üniformalarını kullandığını, ambulanslarla silah ve cephane taşıdığını öne sürdü.

TARAF

Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri