Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BM, Goldstone Raporu'nu kabul etti

06.11.2009 01:37
BM'den İsrail'e: "Gazze'de İşlediğin Savaş Suçu Hakkında 3 Ay İçinde Kendi İçinde Soruşturma Aç!"

BM Genel Kurulu, İsrail’i Aralık 2008-Ocak 2009 tarihleri arasındaki çatışmalarda savaş suçu da dahil uluslararası insani hukuk kurallarını çiğnemekle suçlayan ve soruşturma açmasını isteyen Goldstone Raporu'nu destekleyen karar tasarısını kabul etti.

 

192 üyeli genel kurulda bugün de süren ülke temsilcilerinin konuşmalarının tamamlanmasının ardından Filistin ve Arap ülkeleri tarafından genel kurula sunulan karar tasarısı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 114 ülkenin oylarıyla kabul edildi. Oylamada, aralarında ABD ve İsrail'in bulunduğu 18 ülke ''hayır'' oyu kullanırken, 44 ülke de çekimser oy attı.

 

Kararda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan, Goldstone Raporu'nu BM Güvenlik Konseyi'ne sunması, İsrail ile Hamas'tan ise raporda da istendiği biçimde savaş suçu işlendiklerine dair iddialarla ilgili kendi iç soruşturmalarını 3 ay içinde açmaları isteniyor.

 

BM Genel Kurul kararları, BM Güvenlik Konseyi kararlarının tersine uluslararası hukukta bağlayıcılık taşımıyor, ancak tavsiye niteliğindeki bu kararlar uluslararası toplumun görüşünü yansıtması açısından önem taşıyor

 

Bu haber toplam 922 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri