Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BM İsrail için ambargo önerdi

25.12.2009 12:55
BM, Filistin'de yüzlerce insanın ölümüne sebeb olan İsrail'in Gazze sınır kapılarını açmaması karşılığında AB ve ABD'den ambargo uygulamasını istedi.

İsrail'in Gazze saldırısının yıldönümü yaklaşırken, Birleşmiş Milletler (BM) Tel Aviv'in Gazze sınır kapılarını açması için Avrupa ülkeleri ve ABD tarafından ekonomik ambargoyla tehdit edilmesini istedi. BM ayrıca, hem İsrail hem de Hamas'ı savaş suçu işlemekle itham eden Goldstone raporunun hemen uygulanması talebinde bulundu.

Birleşmiş Milletler İşgal Altındaki Filistin Toprakları Özel Raportörü Richard Falk, Gazze'deki dehşet verici durumun dünyadaki tüm insanlar ve hükümetlerin vicdanını sızlatması gerektiğini ifade ederek, "Gazze'de İsrail kuşatmasından etkilenen çoğu çocuk 1.5 milyon insanın dramının devamına ne herhangi bir ülke ne de Birleşmiş Milletler resmi ve yeterli olarak tepki gösterdi" ifadesini kullandı.

Şu ana kadar İsrail'e karşı Gazze kuşatmasının kaldırması konusunda anlamlı bir uluslararası baskı olmadığını vurgulayan Falk, yine bugüne kadar Goldstone raporunun belirttiği gibi Gazze savaşı sırasında savaş suçu işleyen İsrail ve Hamas yetkililerinin adalet önüne getirilmediğini hatırlattı. Falk bu durumu, "dünyadaki güçlü devletlerin ve Birleşmiş Milletler'in trajik bir sorumluluk başarısızlığı" olarak nitelendirdi. Richard Falk, bugüne kadar İsrail'e karşı gösterilen en önemli tepkinin sivil toplum kuruluşları ve normal vatandaşlardan geldiğini savundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, geçtiğimiz ay açıkladığı raporunda özellikle İsrail hükümetinin Gazze'ye insani yardımların ve inşaat malzemelerinin ulaşmasına izin vermesi gerektiğini kaydetmişti.

Birleşmiş Milletler İşgal Altındaki Filistin Toprakları Özel Raportörü olarak görev yapan Richard Falk, hazırladığı raporları BM İnsan Hakları Konseyine sunuyor.

 

Bu haber toplam 1368 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri