Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BM'in talebi: Süresiz ateşkez

22 Ocak 2009 / 10:46
BM Güvenlik Konseyi, Gazze'de İsrail ile Hamas arasında sağlanan ateşkesin kalıcı olmasını istedi.
BM Güvenlik Konseyi Gazze'deki ateşkesin kalıcı olmasını istedi. Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Orta Doğu ziyaretiyle ilgili brifinginin ardından kendi içinde bir danışma toplantısı düzenledi.

Konsey'in dönem başkanı Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean Maurice Ripert toplantıdan sonra gazetecilere, Fransa ve İngiltere tarafından hazırlanan ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Konsey üyelerinin tümünün toplantıda kabul ettiği bildiriyi okudu.

Konsey'in ateşkes çağrısında bulunduğu 1860 sayılı kararına tarafların tam olarak uymaları gerektiğinin bir kez daha vurgulandığı bildiride, Gazze'de 22 gün süren çatışmaların ardından iki tarafın tek taraflı olarak açıkladıkları ateşkesten memnuniyet duyulduğu, ancak Gazze'de sağlanan ateşkesin kalıcı olması gerektiği belirtildi.

Bildiride, Gazze'de silah kaçakçılığının önlenmesi ve tüm sınır geçişlerinin sürekli olarak açık tutulması gereğinin de altı çizildi. Konsey bu kapsamda ateşkesin sağlanması yolunda çaba gösteren başta Mısır olmak üzere tüm bölgesel ve uluslararası girişimleri de takdir ettiğini belirtti.

Konsey'in, 1300'den fazla insanın öldüğü ve pek çok binanın yerle bir olduğu Gazze'deki insani durumdan büyük endişe duyduğun belirtildiği bildiride, Gazze'ye yapılan insani yardımın engellenmemesi ve yardımların tüm Gazze'ye ulaşması gerektiği kaydedildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Güvenlik Konseyi'nin, 1860 sayılı kararının uygulanması kapsamındaki tüm çabalarının büyük takdirle karşılandığı belirtilen bildiride, başta BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kurumu (UNRWA) olmak üzere BM kurumlarının Gazze'de son derece zor şartlar altında mükemmel çalıştıkları ifade edildi.

Bildiride, Filistinliler'in kendi aralarında uzlaşmaları yönünde somut adımlar atmaları gerektiği de belirtilerek, İsrail ile yan yana barış içinde bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının, yani sadece iki devletli çözümün, sorunları çözebileceği ifade edildi.


Filistin temsilcisi

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Filistin'in BM temsilcisi Riyad Mansur, Gazze'deki son çatışmaların Filistinlier'in kendi aralarında birleşmelerinin ne denli önemli olduğunu gösterdiğini belirterek, ''Şu an aramızdaki birliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var'' diye konuştu.

Mansur, Filistinliler'in ulusal uzlaşma kabinesi kurarak biran önce başkanlık ve meclis seçimlerine gitmelerinin de önemli olduğunu belirtti. Mansur, Filistinliler arasındaki bölünmenin Filistin devletinin kurulması arzusuna büyük bir darbe vuracağını da belirtti.

Mansur, Genel Sekreter Ban'ın ''Gazze'de BM binalarını hedef alan İsrail saldırılarıyla ilgili olarak İsrailli makamlardan açıklama beklediği, daha sonra ne yapacağına karar vereceği'' yönündeki açıklamasının son derece önemli olduğunu da söyleyerek, bu açıklamanın İsrailliler'in hem Filistin halkına hem de BM kurumlarına karşı yaptıkları mezalime karşı ulusal ve uluslararası düzeyde yasal süreç yolunu açacağına inandıklarını bildirdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 904 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri