Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BMW'nin 'gizli' modeli basına sızdı

31.08.2009 15:23
BMW'nin 17 Eylül'de Almanya Uluslararası Otomobil Fuarı'ndan önce sır gibi sakladığı modelinin ilk görüntüsü basına sızdı.
"BMW Vision Efficient Dynamics Concept" bir üç silindirli turbo dizel ve iki elektrik motorlaruna sahip. BMW bu araç ile küçük bir otomobilin yakıt ekonomisini bir spor otomobil performasını bir arada sunuyor.

BMW Vision EfficientDynamics Concept” otomobili üç silindirli turbo dizel ve iki elektrik motoru ile 262 kW/356 hp, maksimum tork 800 Newton-metres/590 lb-ft. Hem ön hem de arka aks üzerinde bir elektrik motoru araca güç veriyor.

Aracın performansı 100 km / s 4,8 saniye, maksimum hız 250 km olarak planlanmış. Test döngüsünde araç 100 km.de 3,76 litre yakıt tüketmiş. Enerji 98 lityum polimer hücrelerinde depolanmakta ve araç elektrik modunda tek başına yaklaşık 50 km. yol aıyor. Formula 1'den esinlenilen aerodinamik yapısı ile minimum hava sürtünmesiyle araç yakıt tüketimine de olumlu katkısı olacak.

Araç 2+2 kişilik olarak planlanmış. Sonuç olarak bir aile otomobili değil, bir spor otomobil ama 4 kişiyi de taşıyabilmesini göz ardı etmemişler. Tavan, kapı ve ekler polikarbonat camdan, aynı zamanda gelen ışığın bir fonksiyonu olarak otomatik olarak daha koyu hale geliyor.

Tasarımı ise başlı başına bir konu, geleceğin gerçekçi bir yorumu veya bilim-kurgu filmlerinden fırlamış uygulanabilir bir tasarım olarak görülebilir. Her halükarda aracın tasarım ve görsel başarısını tarif etme çabaları bunlar; öncelikle ileri seviyede aerodinamik olması formunun ilk belirleyicilerinden biri olmuş gibi görünüyor.

Yandanki hatlar bu akıcılığın tasarımcı tarafından iyi bir yorumu olmuş. Aracın arkası ise tam bir sanat eseri resimlerini duvarınıza asıp seyredin senelerce.
Bu haber toplam 2934 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri