Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bolu Dağı'nda yoğun kar yağışı

29 Aralık 2008 / 11:39
Bolu Dağı'nda yoğun kar yağışı var. Kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı


BOLU DAĞI'NDA YOĞUN KAR YAĞIŞI

D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan kar yağışı, ulaşımı olumsuz etkiliyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, gece başlayan ve sabah saatlerinde etkisini artıran yağışla birlikte Bolu Dağı'nda kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı. D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan yoğun kar yağışı, sürücülere zor anlar yaşatıyor.

Karayolları ekipleri, TEM Otoyolu'nun ulaşıma kapanmaması için güzergahta karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

Trafik ekipleri ise kar yağışı ve buzlanmaya karşı sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Bolu Meteoroloji Müdürü Erol Öztabak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte kar yağışının 3 gün aralıklarla devam etmesinin, yarın ve çarşamba günü etkisini artırmasının beklendiğini bildirdi.

Bolu'da kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığını belirten Öztabak, ''Kar yağışı etkisini sürdürüyor. Akşam saatlerinde kar yağışıyla birlikte buzlanma olacak. Sürücülerin dikkatli olması gerekiyor'' dedi.

BAŞKENT'TE ARAÇLARIN BUZ DANSI


Başkent'te akşam saatlerinde başlayan ve etkisini artırarak devam eden kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Kar yağışı nedeniyle buz tutan yollarda araçlar adeta dans etti. Aracın arkasına geçerek iteklemeye çalışan bir kişi dengesini kaybederek yere düştü.

Başkent'te akşam saatlerinde başlayan kar yağışı, vatandaşların zor anlar yaşamasına sebep oldu. Ankara Büyükşehir Belediye ekipleri, kar yağışının başlaması ile birlikte tuzlama çalışmalarına başlarken, trafik polisleri de sürücüleri olası buzlanmaya karşı uyardı. Yapılan tuzlama çalışmalarına rağmen, akşam saatlerinde meydana gelen buzlanma nedeniyle otomobiller buz tutan yollarda adeta dans etti. Birçok araba buzlu yolda ilerlemekte güçlük çekerken, Batıkent bölgesinde bir çok araç, kazanın eşiğinden döndü. Bazı araçlar çevrede bulunan vatandaşlar tarafından, üzerine oturularak ve itilerek, ilerletilmeye çalışıldı. Bazı araçlar ise geri dönerek, başka yollardan gitmeyi tercih etti. Aracın arkasına geçerek iteklemeye çalışan bir kişi, buz tutan yolda dengesini kaybederek yere düştü. Buz tutan yollarda ilerlemeyen vatandaşların bir çoğu otomobilini kaldırımın üzerine park ederek yollarına yaya olarak devam etti.

Yetkililer kar yağışı nedeniyle gece saatlerinde Ankara'nın yüksek kesimlerinde don ve buzlanmanın meydana geleceğini belirterek, sürücülerin bu tür yollarda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

TOKAT'TA DA BUZ PİSTİNE DÖNEN YOLLARDA SÜRÜCÜLER ZOR ANLAR YAŞADI

Tokat'ta buz pistine dönen yollarda sürüceler zor anlar yaşadı.

Kent merkezinde sabah saatlerinde başlayan kar yağışı ile birlikte ana arter ve ara yollarda buzlanma meydana geldi. Ekiplerin çalışmaları sonucu ana arterlerde problem yaşanmazken, ara yollarda buzlanma oldu. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne çıkan rampa yolda kayan araçlar heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. Kontrolden çıkarak bayır aşağı kayan araçlar kazalara davetiye çıkartırken, korkulan olmadı. Otomobil sürücülerinin birçoğu paniğe kapılmadan çevredeki vatandaşlarında yardımı ile araçlarını kontrollü olarak yola indirmeyi başardı. Halil Rıfat Paşa Kavşağı'nda ise birçok araç buzlanma nedeniyle yolda kaldı. Otomobiller vatandaşların yardımı ile hareket ettirilirken, kent merkezinde bir çok maddi hasarlı kaza yaşandı. Bir süre sonra karla mücadele ekipleri çalışma yaparken, bazı vatandaşlar yetkililere sitem etti.


YURTTA KIŞ

Yurtta soğuk hava ve kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiliyor.

KARA KIŞ GAZİANTEP'TE

Gaziantep'te sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı kentin tamamını etkisi altına aldı.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışının akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde kentin genelinde buzlanma ve don olayının da görüleceği tahmin ediliyor. 1 saat içinde yüksek kesimlerde kar kalınlığı 5 santimetreye kadar ulaşırken akşam saatlerine kadar devam etmesi beklenen kar yağışı nedeniyle yetkililer sürücülerin dikkatli olması gerektiğini bildirdi.

Kar yağışına sevinen Gaziantepli vatandaşlar ise kar yağışının beraberinde bereket getireceğini ifade ederek, "Sabah saatlerinde başlayan kar yağışı ekinlerimiz ve yer altı su kaynaklarımız için çok faydalı olacaktır. İnşallah birkaç gün bu şekilde yağışlar devam eder. Barajlarımızın doluluk oranını da olumlu yönde etkileyecek olan kar yağışı bizleri sevindirdi."Kar yağışının akşam saatlerine kadar devam etmesi durumunda bölgedeki uçak seferlerinin hava muhalefetine göre düzenlene bileceği öğrenildi.

GÜMÜŞHANE'DE 65 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Gümüşhane'de bu sabaha karşı başlayan kar yağışı, şehir merkezindeki hayatı olumsuz etkiliyor. Kar yağışı nedeniyle il genelinde 65 köy yoluna ulaşım sağlanamazken, şehir merkezinde de trafik kazaları meydana geldi.Gümüşhane İl Özel İdaresi yetkililerinden edinilen bilgiye göre il genelinde 65 köy yolunu kapalı olduğu, kar yağışının durduğu yerlerde karla mücadele çalışmalarının başladığı bildirilirken, Kelkit ilçesinde yoğun kar yağışı olması nedeniyle karla mücadele çalışmalarının başlamadığı öğrenildi. Özel İdare Genel Sekreteri İsmail Yalçın, Merkez ilçede 32, Köse'de 5, Şiran'da 22 ve Kürtün'de 6 olmak üzere il genelinde toplam 65 köy yolunun kapalı olduğunu, kar yağışının durmasının hemen ardından karla mücadele çalışmalarının başlayacağını söyledi.Karayolları yetkilileri ise İkisu-Şiran arasındaki Tersun dağı ve Gümüşhane-Yağmurdere arasındaki Kostan dağı geçitlerinin kapalı olduğunu belirterek, Kostan, Vauk ve Pekün dağında karla mücadele ve tuzlama çalışmalarının başladığını söylediler.Meteoroloji yetkilileri ise şehir merkezine 6 cm kar yağdığını, gece en düşük sıcaklığın ise -7 derece olarak ölçüldüğünü belirterek, hafta sonuna kadar kar yağışının devam edeceği uyarısında bulundular.Öte yandan Gümüşhane şehir merkezinde sabah saat 7 sularında meydana gelen trafik kazasında 3 araç ta maddi hasar meydana geldi. Muhsin Demir yönetimindeki 29 AK 030 plakalı otomobil Sebahattin Aytaç caddesinden Atatürk Caddesine inen rampada, yolun buzlu ve kaygan olması nedeniyle park halinde bulunan 34 FMM 32 plakalı özel otomobil ve 29 AK 829 plakalı minibüse çarptı.

ERZURUM'DA ARAÇLAR DONDU, ÇEŞMELER BUZ TUTTU

Erzurum'da etkili olan dondurucu soğuklar hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Hava sıcaklığının eksi 28 dereceye kadar düştüğü Erzurum'da araçlar dondu, çeşmeler buz tuttu. Soğuk hava hayatı olumsuz yönde etkilerken, buzlanan yollar sürücüleri zor durumda bıraktı.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, dün gece en düşük hava sıcaklığı Erzurum'da eksi 28 derece olarak gerçekleşirken, Ardahan'da eksi 25, Kars'ta eksi 21, Ağrı'da eksi 17, Bayburt'ta eksi 14, ve Iğdır'da eksi 6 olarak belirlendi.

Bugünden itibaren bölgede etkili olacak kar yağışı ile birlikte hava sıcaklığının artacağını kaydeden Meteoroloji bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar kalınlıklarının Erzurum'da 18, Ağrı'da 40, Kars'ta 15, Erzincan'da 6 ve Iğdır'da 1 santimetre olarak belirlendiğini söylediler.

KAR YAĞIŞI NEDENİYLE ADANA'DA 46, KARAMAN'DA 10, KIRŞEHİR'DE 44 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, dün gece Pozantı, Tufanbeyli, Saimbeyli, Aladağ ve Feke ilçelerinde başlayan kar yağışı devam ediyor.

Etkili kar yağışı nedeniyle, Adana-Aladağ yolu ulaşıma kapandı.

Ayrıca ilçelerden Tufanbeyli'de 17, Feke'de 17, Aladağ'da 8, Saimbeyli'de 4 köyle ulaşım sağlanamıyor. Ekipler, ulaşıma kapanan yolları açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu arada, Pozantı ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle TEM Otoyolu'nun Tarsus-Pozantı bölümünde trafik güçlükle sağlanıyor.

Karayolları ekipleri, Otoyolu trafiğe açık tutmak amacıyla tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, tırların otoyola çıkışlarına da izin vermiyor.

-KONYA-

Öte yandan, Konya merkez ile bağlı ilçeler ve diğer yerleşim birimlerinde gece başlayan kar yağışı,etkili oldu.

Yaşamı olumsuz etkileyen kar nedeniyle Çeltik, Yunak, Cihanbeyli, Kulu ve Doğanhisar ilçelerinde bugün ilköğretim ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildi.

Konya'yı Afyonkarahisar (İstanbul, İzmir yolu), Karaman, Aksaray, Adana ve Ankara'ya bağlayan kara yollarında kar yağışının sürdüğü, sürücülerin dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

Yetkililer, sürücüleri zincir, takoz ve çekme halatı olmadan yola çıkmamaları konusunda uyardı.

Konya Atatürk Havaalanı yetkilileri ise bugün 09.10'da İstanbul'a yapılması gereken uçak seferinin, THY'ye ait uçak kar yağışı nedeniyle İstanbul'dan gelmediği için yapılamadığını söyledi.

Karaman'da kar yağışı sonucu 10 köy yolunun kapandığı, yol açma çalışmalarının aralıksız sürdüğü bildirildi.

-KAYSERİ-

Bu arada, kar yağışı ve tipi nedeniyle Kayseri-Malatya kara yolunun Uzunyayla ve Ziyarettepe, Kayseri-Kahramanmaraş kara yolunun ise Dokuzdolanbaç bölgelerinde ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Karayolları ekipleri, Kayseri-Ankara, Kayseri-Adana, Kayseri- Malatya ve Kayseri-Kahramanmaraş kara yolunda kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine bağlı ekipler de köy yollarının ulaşıma kapanmaması için bu sabah kar temizleme çalışmalarına yeniden başladı.

Kent merkezinde ise Büyükşehir, Melikgazi ve Kocasinan belediyelerine ait ekipler kar temizliğini sürdürüyor.

-KIRŞEHİR-

Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde de kötü hava koşulları nedeniyle, ilköğretim, lise ve dengi okullarda eğitim öğretime 1 gün ara verildi.

Çiçekdağı Kaymakamı Serdar Köse, kar yağışı nedeniyle ilçede 44 köy yolunun da ulaşıma kapandığını bildirdi.
Bu haber toplam 1186 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri