Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bombacı İzmir'i kana bulayacaktı

29 Mayıs 2008 / 18:25
İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan polis ve jandarma binalarına bombalı eylemlerde bulunmak için 10 gün önce İzmir'e gelen bombacı
Bombacı İzmir'i kana bulayacaktı

İzmir'de yasadışı örgüt üyesi olduğu iddia edilen bir kişi film gibi operasyonla gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlının evinde yapılan aramada 500 gram C-4 patlayıcı ele geçirildi.

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan polis ve jandarma binalarına bombalı eylemlerde bulunmak için 10 gün önce İzmir'e gelen bombacı ile ona yardım eden toplam 3 kişi gözaltına alındı. Şahsın Kadifekale semtinde ağabeyinin evinde yapılan aramada 500 gram A 4 patlayıcı ele geçirildi.

Eylem için İzmir'e geldi

İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Suriye'nin Amanos kırsalında kamplarda bomba eğitimi alan "Cihan" kod adlı Fahri Y.'nin (31) İzmir'e eylem için geldiğini belirledi.

10 gün boyunca takip edildi

Bombacıyı 10 gün boyunca takip eden ekipler, Torbalı'da bulunan polis ve jandarma binalarında keşif yaptığını tespit etti. Fahri Y'nin Kadifekala semtinde ağabeyinin yanında kaldığını tespit eden ekipler, akşam saatlerinde evine giden inşaat işçisi ağabeyi Seyfettin Y.'yi gözaltına aldı.

Silahlı çatışma ihtimali

Ağabeyini gözaltına alan polis ekipleri, bombacı Fahri Y.'nin evde bulunduğunu ve silahlı çatışmaya girme ihtimalini düşünerek çevrede geniş güvenlik önlemi aldı.

Ağabeyinin anahtarıyla girilen evde yatarken yakalandı

Evi ağabeyi Seyfettin Y'nin anahtarı ile açarak içeri girene ekipler, yatakta Fahri Y.'yi gözaltına aldı. Operasyon sırasında evde bulunan 6'sı çocuk 1'i kadın zarar görmedi.

500 gram A-4 patlayıcı ve fünye ele geçirildi

Evde yapılan aramada Fahri Y'nin yattığı odanın baca deliğine gizlenmiş 500 gram A 4 ptalayıcı ile 2 adet fünye ele geçirildi. Operasyonu genişleten ekipler, ağabeyi Seyfettin Y'nin yanı sıra yardım ve yataklık yayan Aydın S'i de (33) gözaltına aldı.

İfade vermedi

İki gün boyunca gözaltında bulunan Fahri Y. polisi hiçbir ifade vermezken polis, bombacının 10 yıl boyunca Kuzey Irak ve Suriye'de PKK kamplarında bomba eğitimi aldı ve silahlı eyleme karıştığını tespit etti. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetlerinin son zamanlarda örgüte yaptığı operasyonlarda güç kaybettiğini ve örgütün gücünü göstermek için İzmir ve diğer illerde bombalı eylemler için eğitimli adamları gönderdiğini tespit etti.

Ağabeyi: Kardeşim eski kardeşim değildi sanki uyuşturucu verilmiş
Gözaltına alınan ağabey Seyfettin Y. kardeşinin 10 yıl sonra tekrar yanna geldiğini ve İzmir'de ses getirecek eylemleri yapmak istediğini söyledi. Ağabey Y." kardeşim eski kardeşim değildi, sanki ona uyuşturucu verilmiş gibi bir hali vardı. Çünkü hiz sözümüzü dinlemiyor, sürekli eylem yapacağını söylüyordu. Ben vazgeçmesini söyledim, ama ikna edemedim" dedi. Gözaltında bulunan bombacı Fahri Y, ağabeyi Seyfettin Y. ile yardım ve yataklık yapan Aydın S. yarın adliyeye sevk edilecek.
Kaynak:
Bu haber toplam 1018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri