Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bombalar 33 ayrı olayda kullanılmış

03.09.2009 10:23
Ergenekon sanığı Yarbay Dönmez'in bombaları 33 ayrı olayda kullanılmış.
Ergenekon davası sanığı Yarbay Dönmez'in evinde ve Zir Vadisi'nde bulunan bombalar ile MLKP, Hizbullah gibi yasadışı örgütlerin 33 farklı olayda kullandığı bombalar aynı seri ve kafileden çıktı...

Ergenekon Davası'nda 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi ve 91 yıla kadar mahkûmiyeti istenen tutuklu sanık Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde ve Zir Vadisi'nde bulunan bombalar üzerinde yapılan incelemede çok dikkat çekici ayrıntılar tespit edildi.

Ekspertiz raporları, Dönmez'in bombalarıyla, MLKP ve Hizbullah gibi yasadışı örgütlerin 33 farklı olayda kullandığı bombaların benzer olduğunu ortaya koydu. Bu şok benzerlik, Ergenekon sanıklarının birbirleriyle olan bağlantılarının yanı sıra, farklı örgütlerle de ilişkili olduğu anlamına geliyor.

Ergenekon sanıklarıyla bağlantılı

Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü'nün raporuna göre, Dönmez'den ele geçirilen bombaların, Türkiye genelinde 33 farklı olaydaki el bombalarının benzerlik gösterdiği belirtiliyor. Bu da, 33 ayrı bombalama olayının faillerinin, Ergenekon soruşturması kapsamında yargılanan şahıslarla bağlantılı olduklarını ortaya koyuyor.

Raporda; "8 Mart 2000'de Mardin'de Hizbullah üyesi Mehmet Kardaş'ın evindeki bombaların, Dönmez'den çıkan bombalarla aynı seri ve kafileden olduğu tespit edilmiştir. Vedat Yenerer ve Ergün Poyraz'dan ele geçirilen belgelerde, Mardin'de Hizbullah'ın askeri kanadı ile ilgilis bilgiler çıkmıştır" deniyor.

Şirin çetesiyle de benzerlik var

21 Mayıs 1999'da Adana'da 'Şirinler çetesi' lideri Mehmet Şirin Aksoy'un adamlarından Mehmet Yılmaz'ın evinden çıkan 3 el bombasının, Dönmez'den çıkan bombalarla benzerlik gösterdiği raporda yer alıyor. Burada da firari zanlı Turhan Çömez'in çete lideri Aksoy'la çete üyelerinden Kemal Öztürk vasıtasıyla mesajlaşmalarıyla aralarındaki ilişkinin tespit edildiği belirtiliyor. Bir başka Ergenekon sanığı Nusret Senem'in de Öztürk'le görüştüğü ifade ediliyor.

MLKP ve Ümraniye bombaları aynı

2003'te Buca'da yasadışı MLKP terör örgütü mensubu Sami Özbil ve İbrahim Akmazlar'ın evinde ele geçirilen el bombalarının Yarbay Dönmez'in bombalarıyla benzer olduğu belirtildi. Raporda ayrıca, Ümraniye bombalarıyla, Dönmez'in Sapanca'daki evinde çıkan bombaların da benzer olduğu da kaydedildi.

Fikret Emek'in 2007'de Eskişehir'de yer göstermesi sonucu ele geçirilen bombaların, Muzaffer Tekin'in iş yerinde ele geçirilen 2 bombanın ve Tuncay Özkan'ın deposundaki aramada patlayıcıları boşaltılmış 3 el bombasının da Dönmez'den çıkanlarla benzer olduğu ifade edildi. Rapora göre, MLKP, Hizbullah ve bazı Ergenekon üyelerinden çıkan bombalar, Dönmez'in bombalarıyla aynı kafileye ait.

Bombalar aynı ama yerler farklı

Yarbay Mustafa Dönmez'den ele geçirilen bombalarla İrtibatı tespit edilen bombaların bazıları şunlar:

2001'de İstanbul Avcılar'da Firuzköy Mezarlığı yakınlarında polisle çatışmaya giren İsmail Kahraman'ın üzerinde ele geçirilen el bombaları,

2002'de Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şubesi tarafından alıkonan kamyonette bulunan bombalar,

2007'de Denizli'de mezarlıklar yolu üzerinde bulunan el bombası,

2004'te Antalya'da halk plajında bulunan bomba,

2004'te Ceyhan'da NATO Köprüsü civarında bulunan el bombası,

2006'da Bayrampaşa'da bulunan 2 el bombası,

2007'de Manisa'da bir gazinoya atılan 2 el bombası,

2007'de Adana Seyhan'da ele geçirilen 8 el bombasıyla yine Adana Seyhan Milli Eğitim Lojmanları önünde buluntu olarak ele geçen el bombası,

2008'de Antalya'da Abdulvahap Salman isimli şahısta yakalanan 3 adet el bombası,

2008'de Çanakkale Balıklıçeşme'de buluntu olarak ele geçirilen el bombaları,

2008'de Trabzon'da toprak altına gömülü halde bulunan el bombaları.
Bu haber toplam 906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri