Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bor mineralleri satışta

15 Temmuz 2008 / 13:00
Yatırım Destek Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz'ın 'işi bağladık' dediği Avusturyalı madenci dünyanın en büyük şirketlerinden BHP Billiton çıktı. .

YATIRIM Destek Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz geçtiğimiz günlerde Türk maden sektörü ile ilgilinen önemli bir yatırımcı ile anlaşmaya varıldığını söylemiş ancak ismini açıklamamıştı. Bor madenine ilgilenen uzmanlar ve Bor Enstitüsü'nden yetkililer ise Alpaslan Korkmaz'ın işaret ettiği şirketin ünlü Avusturyalı maden şirketi BHP Billiton olabileceğini belirtiyorlar.

BHP Billiton şirketinin adını ilk olarak 2005 yılında Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen açıklamıştı. Tüzmen, 16 Haziran 2005'te, BHP-Billiton Grubu yöneticileriyle görüşmüştü. Tüzmen, BHP-Billiton'un Türkiye'nin borunun zenginlestirilmesine talip olduğunu, Türkiye'de yatırım yapmak istediğini söylemişti. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da ülkeye yaptığı ziyaret ertesinde iki ülke arasında yatırım anlaşması imzalanmıştı. 15 yılı kapsayan anlaşmada, BHP-Billiton'un, dünya bor rezervinin yüzde 70'ine sahip olan Türkiye'nin borlarını işletmeye talip olduğu vurgulanmış ve Avustralyalı şirketlere imtiyazlar sağlanacağı ifade edilmişti. Dünyanın en büyük maden şirketi Avustralyalı BHP-Billiton, rakibi İngiliz Rio Tinto'yu almak için bu yılın başlarında 75 milyar Sterlin (147 milyar dolar) teklif etmişti. Ancak Rio Tinto bu teklifi kabul etmemişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri