Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Borsa hala kaynıyor

06 Ekim 2008 / 13:48
Küresel Dalgalanmaya Karşı Beyaz Saray'ın 850 Milyar Dolarlık Kozu da Tutmadı. Finansal Kasırga Avrupa'da Şiddetini Artırmaya Devam Ederken, Washington'dan Hafta Sonu Gelen Müjdeli Haberler Piyasa Oyuncularını Mutlu Etmedi. Haftanın İlk İşlem Günü Başta A
Küresel dalgalanmaya karşı Beyaz Saray'ın 850 milyar dolarlık kozu da tutmadı. Finansal kasırga Avrupa'da şiddetini artırmaya devam ederken, Washington'dan hafta sonu gelen müjdeli haberler piyasa oyuncularını mutlu etmedi. Haftanın ilk işlem günü başta Avrupa olmak üzere borsalar yüzde 5 civarında değer kaybetti.

İMKB yüzde 6,22; Rus borsası yüzde 7,76; İngiliz borsası 4,71; Alman borsası 4,35; Fransız borsası 4,62 ekside işlem görüyor. Uzmanlara göre, bankaları bir bir krize yenik düşen Avrupa devletleri hâlâ ortak bir çözüm bulamadığı için mevcut tablo oluştu.

Söz konusu endişeler yüzünden Asya borsaları da yüzde 4 civarında düştü. Asya'nın dev ekonomilerinden Rusya'da da borsadaki çalkantı bitmek bilmiyor. Rus otoritelerin dalgalanmanın şiddetine göre dönem dönem işlemlerine ara verdiği Moskova borsası haftaya yüzde 7,76 kayıpla başladı. Rus borsasında cuma günü düşüş yüzde 7'lere ulaşınca işlemler üç kez durdurulmuştu. Bugün ise dolar bazlı RTS endeksi yüzde 7,52 kayıpla 987 puana geriledi. Yüzde 8 düşen ruble bazlı MICEX indeksi de 847 puana indi. En büyük kayıp yüzde 8,4'le doğalgaz ve petrol şirketlerinde yaşanırken, bankacılık sektörü hisselerindeki düşüş yüzde 5,9 oldu.

Öte yandan borsalardaki dalgalanma döviz piyasasını da hareketlendiriyor. Euro dolar karşısında değer kaybetmeye devam ederken parite 1,36'ya kadar geriledi. Bu seviye son bir yılın en düşük oranı olarak gösteriliyor. Euor'nun değer kaybında Avrupa Birliği'nin lokomotif ülkelerinin krize karşı ortak bir fon oluşturma konusundaki isteksiz tavırlarının etkili olduğu ifade ediliyor. Buna karşılık Avrupa bankalarıyla ilgili endişeler artarak devam ediyor. Dolar TL karşısında da değer kazanmaya devam ediyor. Saat 11.00 itibarıyla serbest piyasada 1,3340'tan alınan dolar 1,3350'den satılıyor. (CİHAN)
Bu haber toplam 1710 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri