Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Borsada altı saatte 6,5 milyar dolar uçtu

20 Kasım 2008 / 08:14
İMKB'de, öldürücü darbe 'IMF Şantajı'nı bahane eden kurumsal yatırımcıdan geldi
İstanbul Borsası yine sert bir günü geride bıraktı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) dün bin 566 puan düşerken, hisse senetlerinin ortalama değer kaybı yüzde 6,66 olarak gerçekleşti. İMKB-100 Endeksi'nde kapanış ise 21 bin 929 oldu. Dünkü kapanışla beraber borsa tam 4 yıl aradan sonra 22 bin puanın altına geriledi. Endeks son olarak 25 Ekim 2004 tarihinde bu seviyeden kapanış yapmıştı. Bu düşüşle birlikte borsada işlem gören şirketlerin toplam değeri 6.5 milyar dolar geriledi. Önceki gün 98.2 milyar dolar olan İMKB'nin piyasa değeri, dün 91,7 milyar dolara indi.

S&P'Yİ FIRSAT BİLDİLER

Uzmanlar, borsadaki düşüşü yorumlarken hayli ihtiyatlı davranıyorlar. Düşüşün bu denli sert olmasının makul bir gerekçesi bulunmuyor. Zira, yurtdışı piyasalardaki düşüş yüzde 2-3'le sınırlı kalırken, krizin en başından bu yana sert düşüşlere alıştığımız Rus borsası'nda dahi günlük kayıp yüzde 3'le sınırlı kaldı. Düşüşte Standart and Poors'un Türkiye hakkındaki olumsuz açıklamalarının da etkili olduğu belirtiliyor. Bilindiği gibi S&P Türkiye'nin görünümünü 'Uluslararası resmi bir kurumdan kredi alması gerekir' diyerek düşürmüş, bu hamle 'S&P Türkiye'yi IMF anlaşmasına zorluyor' yorumlarına neden olmuştu. Son durumda S&P'nin bu açıklamasını fırsat bilen ve IMF anlaşmasına taraf olan yabancının satışları Türk borsasının belini büktü.

PİYASA IMF'YE OYNUYOR!

İstanbul Borsası'ndaki çöküşün temelinde IMF belirsizliğinin olduğunu belirten Ekspres Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Sinan Gökşen, düşüşe neden olarak büyük yabancı fonlardan ciddi satışlar geldiğine dikkat çekiyor. 'En çok bizim borsamız düştü. Neden en çok biz düşüyoruz?' diye soran Gökşen, kendi sorusunu yine kendi yanıtlıyor; 'Çünkü piyasa IMF anlaşmasına oynuyor. Baktığımız zaman çevremizdeki bütün sorunlu ülkeler IMF ile anlaşma yolunu tercih etti ve bugün en çok biz düştük. IMF ile yapılacak anlaşmanın gecikmesi piyasanın hoşuna gitmiyor.'


Hedge fonlardaki sıkıntı büyüyor


Türk Borsası'ndaki büyük düşüşün en büyük nedeni olarak hedge fonların hesap kapatma dönemlerinde olmaları nedeniyle yaptıkları hatırı sayılır satış gösteriliyor. mali sıkıntılar nedeniyle hedge fonlar, gelişmekte olan ülkelerde sert satışlar yaptılar. Ciddi anlamda kaynak sıkıntısı çeken hedge fonlardaki sorunların önümüzdeki aylarda da devam edeceği yorumları yapılmaya başlandı.


İMKB neden düştü?
IMF şantajı, yerli ve yabancı büyüklerin bu baskıyı kullanmak istemeleri!


Hedge fonlardan gelen satış!


Trichet'in 'Dünya tehlikede' açıklaması!
Kaynak:
Bu haber toplam 2136 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri