Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Borsalar 4 gün sonra Rahatladı

19 Eylül 2008 / 11:09
ABD'nin finans krizine çözüm için bir plan hazırladığı haberleriyle borsalar yükseldi
Piyasalarda hafta başından bu yana süren kabus sona erdi. ABD Hazinesi ve ABD Merkez Bankası'nın (FED) mali sektörü kurtaracak yeni bir plan hazırladığı yönündeki haberler borsaları uçurdu.

ABD borsaları, ABD hükümetinin finans krizinin çözümü için şu anki tek adımlı çözümler yerine geniş çaplı ve büyük bir çözüm paketi üzerinde çalışmalar yaptığı haberleri sonrasında son altı yılın en iyi gününü yaşadı ve yüzde 5'e yakın yükseldi.

ABD Hazine Bakanı Henry Paulson ve Fed Başkanı Ben Bernanke Lehman Brothers'ın iflasını istemesine ve AIG'ye el konulmasına neden olan likit olmayan varlıklara bir çözüm getirecek bir plan üzerinde hafta sonu çalışacaklar.

Asya borsaları da ABD politika yapıcılarının bankacılık sektörünü yeniden şekillendiren finans krizi için bir çözüm paketi üzerinde çalıştıkları haberiyle yükselişe geçti. Tokyo Borsası yüzde 4'e yakın yükselirken, Hong Kong Borsası'ndaki artış yüzde 6'yı aştı. Şanghay Borsası'nda artışlar yüzde 10'a dayandı.

BORSA, İLK YARIDA YÜKSELDİ

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, birinci seansın ilk yarısında yükseldi.

Endeks, seansın 1 saat 15 dakikalık bölümünü, önceki ikinci seans kapanışına göre 2.608,65 puan artarak 34.825,08 puandan geçti. Hisse senetleri bu seviyede ortalama yüzde 8,10 değer kazandı.

İlk bölümde işlem hacmi ise 892.4 milyon YTL olarak gerçekleşti.

Kurtarma planı doları da etkiledi

ABD borsaları, yeni plan umutlarıyla son 6 yılın en büyük yükselişini yaptı. Gün içinde 10 bin 459 puana gerileyen Dow Jones günü yüzde 3.86 yükselişle 11 bin 19 puandan tamamladı. Nasdaq yüzde 4.78, S&P 500 de yüzde 4.33 yükseldi.

ABD'deki yükseliş en çok finans hisselerine yaradı. Günlerdir ağır darbeler alan banka hisseleri sonunda rahat bir nefes aldı. En çok yükselen ise yüzde 59 primle Wachovia Bank oldu. Wachovia, Morgan Stanley'le satınalma görüşmeleri yapıyor. Öte yandan Washington Mutual yüzde 49, UBS yüzde 24, Citigroup da yüzde 19 değer kazandı.

Merkez Bankası faizi değiştirmedi

Yükselişin yeni hazırlanacak planla ilgili olduğunu kaydeden uzmanlar, şimdi piyasaların FED ve Hazine cephesinden bu yönde gelecek haberleri bekleyeceğini belirtiyor.

Henüz resmiyet kazanmayan ama görüşmelerin başladığı yönündeki haberlerin geldiği kurtarma planı, mali sektördeki batıkların yeni bir fona alınmasını öngörüyor. Yani fonun ABD'ye maliyetinin 500 milyar dolar dolara ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Toronto Dominio Bank Trader'ı Süha Yaygın, ABD'den gelen haberlerin çok önemli olduğunu belirtti. FED'in ve Hazine'nin bu hafta sonu elinden geleni yapacaklarını ve piyasalarda güveni sağlayacak bir yapılanmaya gidileceğini belirten Yaygın, "Şu ana kadar piyasaya likiditenin verilmesi de çok önemlidi ve olumlu oldu. Fakat bankaların hala birbirine güveni tam değil ve bu güven 1 günde sağlanmaz. Piyasanın zamana ihtiyacı var. Atılan adımlar olumlu ama yeterli olur mu bilmiyoruz."

Ata Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Nergis Kasabalı, ABD'den gelen haberin kısa vadede tansiyonu düşürmüş göründüğünü belirtti. Kasabalı, "Ama son dönemde tüm bu yaşananların büyüme ve ekonomiler üzerinde etkileri olacak. Belki de bizim finans piyasalarına bakışımızı değiştirecek. Ayrıca ABD yeni bir fon kuracak ama henüz sorunun bitip bitmediği belli değil. ABD'de de sorun dondurulsa bile bunun diğer bölgelere yansıyıp yansımayacağını ve zincirleme etkiyi görmek lazım. Piyasada temkinli olmak gerekiyor."

ENDEKS YÜZDE 6'NIN ÜSTÜNDE BİR ARTIŞLA AÇILDI

İMKB Bileşik Endeksi yüzde 6'nın üstünde bir artışla açıldı. Endeks, üst üste 8 günde ortalama yüzde 20,49'luk düşüşün ardından yüzde 6,62'lik bir artışla güne başladı.

Bileşik Endeks, 8 Eylül gün sonunda 40.517,08 puanlık kapanışın ardından 8 iş günü boyunca geriledi. Dün 32.216,43 puandan kapanan endeksteki toplam kayıp 8.300,65 puan ve yüzde 20,49'a ulaştı.

Dünkü 1. seansta 30.971,24 puana kadar gerileyerek son 2-2,5 yılın en düşük seviyelerini gören Bileşik Endeksin, açılışta, FED'in kurtarma planı sonrası ABD borsalarında görülen hızlı yükselişten etkilendiği gözlendi.

Dün 32.216,43 puandan kapanan İMKB Bileşik Endeksi, 2.134,24 puan ve yüzde 6,62'lik artışla 34.350,67 puandan güne başladı. Açılışın ardından 34.153,80-34.655,35 puan aralığında bir seyir izleyen endeks 34.400-34.500 puan seviyelerinde dengelendi.

İlk yarım saat tamamlandığında Bileşik Endeks düne göre 2.284,71 puan ve yüzde 7,09 artışla 34.501,14 seviyelerinde bulunuyor.

ASYA BORSALARI TOPARLANDI

Asya borsaları, piyasalardaki olumlu gelişmeleri, bugün yükselişle yanıt verdiler. Çin'de Şangay Bileşik Endeksi yüzde 9,3, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası ortalama yüzde 3,76, Hong Kong Borsası da yüzde 7 oranında yükseldi.


RUSYA'DA HIZLI YÜKSELİŞ

Öte yandan üç gündür kapalı olan Rusya borsaları da güne fırtına gibi başladı.

Öte yandan, iki günlük geçici tatilin ardından bugün yeniden açılan Moskova Menkul Kıymetler Borsası, MICEX endeksindeki yüzde 18 oranındaki artışın ve RTS endeksinin de yüzde 14'lük artışın ardından, yeniden geçici olarak kapatıldı.

İşlemlerin, ikinci bir açıklamaya kadar durdurulduğu kaydedildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri