Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Borsayı IMF de kurtaramadı

20 Kasım 2008 / 14:34
İMKB'deki kan kaybı bir türlü durmak bilmiyor
Dün yüzde 6.6 düşen borsa bugün ilk seansı da yüzde 4.11'lik kayıpla 21 bin 27 puandan tamamladı. Endeks böylece Eylül 2004'ten bu yana en düşük seviyelerini görmüş oldu.

İMKB'nin ilk seanstaki kaybı ile birlikte hafta başından bu yana gerçekleşen düşüş yüzde 18'e dayandı. Şirketlerin piyasa değeri de yaklaşık 17 milyar dolar azaldı.

NEDEN DÜŞÜYOR?


Piyasayı değerlendiren uzmanlar, bankalarla başlayan satış dalgasının halen etkisinin sürdüğüne işaret ediyor. Ayrıca hedge fon satışları ve yurtdışındaki sert düşüşler de İMKB'deki düşüşü hızlandırıyor.

IMF ile anlaşılacağı yönünde gelen haberlerin de borsayı etkilemediği görülüyor. Özellikle yabancı yatırımcıların satışları hız kesmeden devam ederken, uzmanlar, "yabancılar ellrindeki hisseleri nakite çevirmek istiyor. Türkiye piyasası da likit bir piyasa olduğu için burada satış yapabiliyor" diyor.

Uzmanlar, IMF konusunun piyasayı etkilememesinin nedeni olarak da bir süredir konu ile ilgili birçok haber çıkmasını ve piyasanın artık bu anlaşmanın imzalandığını görmek istemesini gösterdi. Piyasalar IMF ile ilgilim beklentiler yerine şimdilik dış piyasalardaki gerilime daha odaklı bir seyir izliyor.

RUSYA YİNE KAPATTI

Yaşanan kriz dalgası ile birlikte borsayı kapatma rekoru kıran Rusya'da bugün işlemler yine durdu. Petrol fiyatlarının 50 dolar sınırına gerilemesi ile birlikte Rusya'daki kayıp yüzde 9'a ulaştı ve işlemlere ara verildi. Rusya Borsası yılbaşından bu yana yüzde 75 değer yitirdi.

Türkiye'de ise aynı dönemde yaşanan kayırp yüzde 62.14 oldu.

DOLARIN ATEŞİ SÖNDÜ

Sabah güne hızlı bir başlangıç yapan dolardaki ateş uzun sürmedi. Sabah bankalararası piyasada 1.75'e kadar yükselen dolar, IMF ile ilgili haberler ve arkasından Merkez Bankası'nın piyasadaki likiditeyi artırmak için aldığı iki önlemle birlikte yeniden 1.70'in altına geldi.

Dolar saat 14.30 itibariyle dünkü seviyelerine gelirken 1.6890 YTL'ye kadar indi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1112 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri