Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bosna’da İslami kahvehaneler

24 Haziran 2008 / 10:27
Bosna’da İslami kahvehanelerin sayısı her geçen gün artıyor. Kahvehane dekorasyonunda dini motifler kullanılıyor
Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da son zamanlarda İslami kahvehanelerin sayısında gözle görülür bir artış var. Daha çok Basarcija ve Ferhadiye (Ferhadija) semtlerinde yoğunlaşan ve sermaye sahipleri için cazip bir yatırım aracına dönüşen İslami kahvehanelerin müdavimleri genellikle gençlerden oluşuyor.

Müslüman Gençlik Merkezi başkanı Medine Zoko merkezin ilk islami kahvehaneyi Basarcija bölgesinde açtığını söyledi. Bosna Hersek’teki İslami Kahvehanelerinin ilk gayesinin Allah’ın dini tebliğ etmek olduğunu vurgulayan Zoko, kârın ikinci planda kaldığını ifade etti.


Medine Zoko

Zoko, kahvehanelerin dekorasyonunda İslami motifler kullanıldığı ve haram içeçekler satılmadığı için müdavimlerinin çoğunu mütedeyyin erkek ve kadınlar oluşturduğunu belirtti.

Müslüman Gençlik Kahvehanesinde yalnızca içecek satılmadığını vurgulayan Zoko, Sami Yusuf ve Mesud Kuric gibi dünyaca ünlü Müslüman müzisyenlerden parçalar çaldıklarını ve gayri ahlaki şarkılara kesinlikle yer vermediklerini kaydetti.

Kahvehanede çalınan marşların Bosnalı halkın kültürünü yansıttığını açıklayan Zoko müzik eşiliğinde çalınan bu marşların kişinin Yüce Allah’la ilişkisini ve vatan sevgisini anlatan kısa hikâyelerden oluştuğunu kaydetti.

İHVAN-I MÜSLİMİN’DEN ETKİLENDİ

Kahvehane’nin müdavimlerin yalnızca dindarlardan oluşmadığını söyleyen Zoko, kahvehaneye gelip gittikten sonra Müslüman olan gayri müslimlerin de olduğunu vurguladı.

Müslüman Gençlik Merkezi ve Kahvehanesi fikrinin Bosnalı büyük âlim Muhammed Hamnojoviç Efendi’nin Kur’an-ı Kerim ve Sünnet-i Nebevi’ye dayanan düşüncelerine dayanmaktadır.

1935’te Mısır’da el-Ezher Üniversitesi’nde eğitim gören Hamnojovic, burada İmam Hasan el-Benna ile tanışır ve fikirlerinden çok etkilenir. Bosna Hersek’e döndüğünde Mısır’daki İhvan-ı Müslimin düşüncesinin bir uzantısı olarak bu merkezi açar.

AMAÇ ALLAH’IN DİNİNE DAVET

Kahvehane müdürü, “Gençlerin bir araya geldiği bu mekânda asıl amacımız Allah’ın dinini tebliğ etmektir, kâr etmeyi düşünmüyoruz, bu sayede gençlerin davranışlarını ve ahlakını pozitif olarak etkilemek istiyoruz, ayrıca klasik kahvehanelerde servis yapılan haram içeceklerden de satmıyoruz” dedi.

Kahvehaneye gelen genç kızların tümünün başörtülü olduğunu vurgulayan Mehmed Şimoski, mekâna ilk defa gelen bazı kişilerin İslam’ın emirlerine uymadıklarını ancak kahvehanenin düzenli olarak bedava verdiği Kur’an-ı Kerim, Arapça ve Siret-i Nebi dersleri sayesinde bu insanların mütedeyyin olduğunu vurguladı.

Bu haber toplam 1022 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri