Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bosna’da Müslüman partiler kavgası

15 Kasım 2008 / 15:36
Bosna Hersek’te Müslümanların en büyük partisi olan Demokratik Hareket Partisi ile Bosna Hersek İçin Partisi arasındaki siyasi kavga büyüyor.
İZZETBEGOVİÇ’İN PARTİSİ’NDEN SLADZİC’E SUÇLAMA

Bosna Hersek’in efsanevi devlet başkanı merhum Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in eski partisi olan Demokratik Hareket Partisi lideri Süleyman Tihic, Bosna Hersek’in dönüşümlü Devlet Başkanı ve aynı zamanda Bosna Hersek İçin Partisi lideri Haris Sladzic’i, Dayton anlaşmasına karşı gelerek ülkenin bütünlüğünü tehlikeye koyduğu suçlamasında bulundu.

SLADZİC NE İSTİYOR?

İtalyan AKI haber ajansına konuşan Tihic, Sladzic’in anayasal reformları bloke ettiğini ve Dayton anlaşmasıyla oluşturulan Boşnak-Hırvat ve Sırp federasyonlarının sona erdirilmesini istediğini söyledi. Sladziç’in politikacıları eleştirdiğini ancak bir öneride de bulunmadığını öne süren Tihic, Bosna-Hersek’in AB’nin istediği reformları yapması gerektiğini söyledi.

SÜLEYMAN TİHİC SIRP VE HIRVATLARLA ANLAŞTI

Sırp lider Milorad dodik ve Hırvat lider Dragan Covic ile anayasal reformlar ve nüfus sayımı konusunda anlaşan Süleyman Tihic, Cumhurbaşkanı Sladzic tarafından eleştirmişti.
Sladzic, Dayton anlaşmasıyla oluşturulan Boşnak-Hırvat Federasyonu ile Sırp Federasyonu’nun kaldırılmasını istemiş, bunun üzerine Sırp tarafı bağımsızlık için referandum talebinde bulunmuştu
Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri