Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bosna'yla Beraberiz

10 Temmuz 2008 / 12:54
Bosnalılar, Srebrenitsa katliamının yaşandığı 11 Temmuz'da 10 bine yakın şehidini dualarla anıyor. Toplu mezarlardan çıkarılan cesetler törenle şehitliğe defnedilecek.
Anma törenlerine Türkiye'den birçok sivil toplum kuruluşu katılıyor. Kanal 24, TGRT Haber, TV Net, Ülke TV, TV 5, Dost TV ve Hilal TV, İHH aracılığıyla anma törenlerini canlı yayınla izleyicilerine sunacak. TRT de özel program yapacak.

Türk halkı,13 yıldan beri acılarını paylaştığı Bosna halkının yanında yer almaya devam ediyor. 11 Temmuz Cuma günü Srebrenitsa'da düzenlenecek şehitleri anma törenine Türkiye'den birçok sivil toplum kuruluşu katılıyor. TRT ve birçok televizyon kanalı da anma törenini canlı yayınla izleyicilerine sunacak.

Sırp saldırganlar, 13 yıl önce Srebrenitsa'da büyük bir acının yaşanmasına yol açtılar. 1992 Martında başlayan Bosna Savaşı'ndan üç yıl sonra, savaş tam bitti denilen bir zaman dilinimde bölgede Hollandalı BM Barış Gücü askerlerinin bulunmasına rağmen 1995 yılı Temmuzunda Srebrenitsa'da büyük bir insanlık ayıbı yaşandı. Bosna'nın doğusunda bulunan ve nispeten daha izole bir bölgede bulunan Srebrenitsa'nın savaş öncesinde %75'i Müslüman Boşnak olmak üzere 24 bin civarı nüfusu bulunmaktaydı. BM'nin “Korunaklı Bölge” olarak ilan ettiği altı bölgeden (Saraybosna, Bihaç, Gorajde, Zepa, Srebrinitsa, Tuzla) biri olan Srebrenitsa'nın bu özelliğinden dolayı komşu bölgelerden de bölgeye mülteci akını yaşanmış ve katliam öncesinde 45 bine yakın bir nüfus Srebrenitsa'da toplanmıştı.ABD'nin katliamdan bir ay öncesinde istihbarat bilgisi olarak haberdar olduğu, Ratko Mladiç'e bağlı 10 binden fazla çetniğin (aşırı Sırp milliyetçileri) bölgeye doğru hareket ettiklerinin bilinmesi ve katliamın bir hafta kadar devam etmesine rağmen Batılı ülkeler tarafından herhangi bir müdahalenin yapılmamış olması hala cevap bekleyen sorulardan. Radovan Karadziç ve Ratko Mladiç gibi Srebrenitsa katliamının baş sorumluları ise savaşın üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen hala bulunabilmiş değil. Geçtiğimiz sene Lahey Adalet Divanı tarafından Bosna'daki katliamların soykırım olduğu kabul edilmiş ve fakat katliamdan Sırbistan'ın sorumlu tutulamayacağı karara bağlanmıştı.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük katliam

BM'nin en üst mercileri tarafından “BM sizi koruyacaktır denilen” ve bu şekilde her türlü silahtan arındırılan Srebrenitsa kurbanları, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da insanlığa karşı işlenen en büyük suç olarak nitelendirilen katliamda katledildiler. Toplu mezarlar ise katliamdan çok sonra ortaya çıkarılmaya başlandı.Katliamın üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen yaşanan acılar her geçen gün tazeliğini koruyor. Srebrenitsa'da gözyaşları dinmek bilmiyor. Bosnalılar, Avrupa'nın göbeğinde maruz kaldıkları katliamda binlerce evladını kaybetti. Toplu katliamlar gerçekleştiren Sırplar, kimlikleri tespit edilmesin diye cesetleri parçalayarak farklı toplu mezarlara buldozerlerle gömdü.

Şehitlerini anacaklar

11 Temmuz'da Srebrenitsa Katliamı'nda hunharca öldürülen 10 bine yakın Boşnak, düzenlenen törenlerle anılacak. Ayrıca farklı toplu mezarlarda bulunarak kimliği yeni tespit edilen şehitlerin defin törenleri gerçekleştirilecek. Katliamda hayatını kaybedenler dualarla anılacak. Ayrıca binlerce kişinin katılımıyla bir yürüyüş gerçekleştirilecek. Acılar yeniden tazelenecek, gözyaşları sel olup akacak.Anma töreni canlı yayınlanacak

Törenler için Türkiye'den de çok sayıda katılım var. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla duyarlı vatandaşlar, Bosna'ya gitmek için uçaklardaki yerlerini ayarladı. Öyle ki Balkan ülkelerine giden uçaklarda biletlerin tükendiği ifade ediliyor.İHH İnsani Yardım Vakfı ile TRT de Bosna'ya gidemeyen vatandaşların anma törenlerini izlemesi için bölgeden canlı yayın yapacak. İHH'nın 11 Temmuz Cuma saat 15.00 ile 17.30 saatleri arasında yapacağı

"Srebrenitsa Özel”

canlı yayın programı Kanal 24, TGRT Haber, TV Net, Ülke TV, TV 5, Dost TV ve Hilal TV tarafından yayınlanacak. Ayrıca isteyen diğer televizyon kanallarına da frekans verilerek anma törenini canlı yayınlamaları sağlanacak.

TRT INT ve TRT TÜRK Televizyonları da Srebrenitsa Soykırımının 13. yıldönümünde 24 saat sürecek bir yayın yapacak. Srebrenitsa'da yapılacak törenlerin ve orada yapılacak açıkoturumun da yer alacağı yayınlarda; stüdyo konukları ile söyleşiler, telefon bağlantıları, soykırımla ilgili yerli ve yabancı belgeseller ve dramalar yer alacak.Bölgede her geçen gün yeni toplu mezarlar açığa çıkıyor. Bu güne kadar 370'in üzerinde toplu mezar (5 veya daha fazla kişinin gömüldüğü mezarlar) bulundu. 28 bin kayıp insandan 25 bininin Bosnalı Müslüman olduğu söyleniyor.

Bu haber toplam 6766 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri