Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Böyle ağladı

08 Temmuz 2008 / 12:52
Aşk, Ölüm, Savaş risalelerinin büyük şairi Erdem Bayazıt toprağa verildi. Cenazeye katılan Gül gözyaşlarını tutamadı.
Sanat hayatının 50'nci yılında yakalandığı akciğer kanserine yenik düşerek Cumartesi günü İstanbul'da hayata veda eden şair ve eski milletvekili Erdem Bayazıt'ın cenazesi dün Eyüp Sultan Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Bayazıt'ın cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın yanı sıra sanat ve edebiyat dünyasından binlerce kişi katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül cenaze sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Dualarla son yolculuğuna uğurlanan Bayazıt, bu sene sanatta 50'nci yılını kutluyordu. Kahramanmaraş doğumlu Bayazıt, çıkardığı Mavera dergisiyle edebiyatta yeni bir çığır açtı. Son şiirleri "Risaleler" adı altında 1987'de okurlarıyla buluşan Bayazıt, aynı yıl Anavatan Partisi'nden Kahramanmaraş milletvekili seçildi. Son şiiri "Üsküdar Risalesi"ni bitiremeden yaşama veda eden Bayazıt, TBMM Başkanlık Divanı'nca üstün onur ödülü verilmesi kararlaştırılan 71 kişi arasında bulunuyordu.

Türkiye'nin her tarafından halkın mutluluğu, refahı, eğitimi, sosyal refahı için katkıda bulunanlara verilmesi öngörülen Üstün Hizmet Ödülü 10 Temmuz Perşembe günü Meclis’te düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek. TBMM Üstün Hizmet Ödülü verilmesi kararlaştırılan ancak bu kararın açıklanmasından sonra vefat eden Adil Erdem Bayazıt'ın ödülünü yakınları alacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri