Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çevre felaketinde son deney başarılı

16.07.2010 02:50
vE Meksika Körfezi'ndeki petrol akışı ilk kez durduruldu

İngiliz petrokimya devi British Petrolium (BP) şirketi, ABD'nin Meksika Körfezi'nde 20 Nisandan beri günde 100 bin varile kadar hampetrol akıtan kuyunun ilk defa püskürmeyi kestiğini, son deneyin başarılı işaret verdiğini açıkladı.

BP'nin araştırma-üretimden sorumlu Başkan Yardımcısı Kent Wells, 73 tonluk yeni kapağın 1600 metre derinde deniz tabanındaki kuyu ağzına indirildiğini ve hampetrol püskürmesinin ilk kez kesildiğini bildirdi.

BP, son derece kritik son "basınç deneyini" sürdürüyor.

BP'nin kiraladığı Deepwater Horizon şirketinin petrol platformunda 11 kişinin öldüğü grizu (metan gazı) patlamasından sonra ABD çevresinde, Exxon Valdez tankerinin 21 yıl önce Alaska'da kayalara çarptığı kazadan beri en büyük doğa felaketi meydana geldi, yüzbinlerce kuş ve balık öldü.

OBAMA: "OLUMLU BİR İŞARET"
ABD Başkanı Barack Obama, Meksika Körfezi'nde petrol akıntısının ilk kez durduğu yönünde gelen haberleri "olumlu bir işaret" olarak niteledi.

Obama, "Meksika Körfezi'nde petrol akıntısının durmasına" ilişkin görüşünü sorması üzerine, "Bunun olumlu bir işaret olduğunu düşünüyorum. Ancak hala deneme aşamasındayız. Yarın bunun hakkında daha fazlasını söyleyeceğim" diye konuştu.

Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri