Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kredi aldığı IMF'ye şimdi kredi veriyor

11.06.2009 13:09
Brezilya, gelişmekte olan ülkelere yardımı kolaylaştırmak için Uluslararası Para Fonu (IMF)'ye 10 milyar dolar kredi vereceğini açıkladı.

Brezilya Cumhurbaşkanı Luis Inacio Lula de Silva, bu sayede IMF'nin yapısının değişmesi taleplerinde ellerinin güçleneceğini söyledi. Brezilya'nın bu adımı, Çin, Rusya ve Hindistan ile birlikte atacağı bildirildi.

Geçmişte IMF'den yardım alan Brezilya'nın şimdi IMF'ye kredi verir hale gelmiş olması, ülkenin atettiği mesafeyi 'çarpıcı' bir şekilde ortaya koyuyor. IMF, ülkenin geçmişindeki zor günlerinde, Brezilyalılar için, Washington'un Latin Amerika ülkelerine müdahalesinin bir aracı olarak görülüyordu. Özellikle sol gruplar öfkeli protestolar yapıyordu. Güney Amerika'nın en büyük ekonomisi olan Brezilya, şu anda resesyonda. Ancak uzmanlar, döviz rezervi 200 milyar dolar civarında olan ülkede bunun çok sürmeyeceği görüşünü paylaşıyor.

Brezilya, bu paranın bir kısmını da, tahvil satın alma yoluyla, IMF'ye kredi olarak vermeyi planlıyor. Brezilya Maliye Bakanı, bu adımı Rusya, Çin ve Hindistan ile ortak attıklarını kaydetti. Bu çerçevede IMF'ye Çin'in 50 milyar, Rusya'nın da 10 milyar dolar kredi açması planlanıyor.

Brezilya, Rusya, Çin ve Hindistan birlikte hareket etmenin yollarını arıyor. Bu arayışın başını da Brezilya çekiyor. Bu amaçla gelecek hafta Rusya'da bir araya gelecek olan bu dört ülkenin temsilcileri, küresel mali sistemde reform için neler yapabileceklerini tartışacaklar.

Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri