Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Brüksel’de göçmenlere müdahale

19 Kasım 2008 / 11:06
Kağıtsızları Koruma Birliği (UDEP)’in de desteğiyle iki hafta önce işgal edilen Belçika Elektrik Şirketi Electrabel binasına polis müdahale etti.
Kağıtsızları Koruma Birliği (UDEP)’in de desteğiyle iki hafta önce işgal edilen Belçika Elektrik Şirketi Electrabel binasına polis müdahale etti. Yaklaşık 30 kişinin gözaltına alındığı sert müdahalede Brüksel polisi aşırı güç kullandığı görüldü. Bina 4 Kasım'dan bu yana işgal altındaydı.

Bugün sabah 10.00'da kağıtsızların (oturum izni olmayanlar) işgali altında bulunan Chaussée d'ıxelles 133 numarada bulunan Electrabel binasına zor kullanarak giren polis içeride bulunan 500 kağıtsız göçmeni bina dışına çıkardı. Yaklaşık 4 saat süren müdahalede aralarında 14 yaşında bir çocuk ve hamile bir kadının da bulunduğu 30 kadar kağıtsız göçmen gözaltına alındı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ SAHİPLENDİ

Binanın ön ve arka iki girişini tutan polis, müdahale öncesi Chaussée d'Ixelles'e açılan tüm sokakları trafiğe kapattı. Buna rağmen bina önünde toplanmayı başaran yaklaşık 500 kişi sloganlar atarak kağıtsızlara destek verdi. Çoğu ULB ve VUB üniversitelerinin öğrencilerinde oluşan kalabalığın kararlı tutumu sonucu gözaltına alınan kağıtsızlar serbest bırakıldı. Kağıtsızlara destek için FGTB, CSC, ABVA sendikalarının temsilcilerinin yanı sıra Ecolo Federal Milletvekili Zoe Genot'un da geldiği görüldü.

Bina önünde biriken kalabalık sık sık “Kağıtsız yoldaşlarımıza özgürlük”, Belçika Başbakanı Yves Leterme'yi kastederek “Leterme geri gel köpeklerini unuttun”, “Federal polis sermayenin bekçisi”, “Polis her yerde adalet hiçbir yerde”, “Okuyacağız, neden polis olacağız”, “Electrabel, bu saldırıya ne kadar ödedin”, “Kağıtsızlarla dayanışmaya” şeklinde sloganlar attılar.

SADECE İŞ İSTEDİK BANKA DEĞİL

Polisin serbest bıraktığı göçmenler “sadece iş izni istedik, banka değil” açıklamasında bulundular. İşgal edilen binada uzun yıllardır Belçika'da yaşayan Ekvatorlu, Perulu, Nepalli, Faslı, Kürt ve Afrika'nın bir ülkesinden kağıtsızlar bulunuyordu
Bu haber toplam 832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri