Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Acıya Hangi Annenin Yüreği Dayanır!

10.10.2010 01:05
Bir anne düşünün, 14 çocuğundan 9'unu 10-15 yaşlarına geldiklerinde tek tek kaybetmiş. İşte o anne artık feryad ediyor, "Geriye kalan çocuklarım da hasta. Onlar öleceğine Rabbim benim canımı alsın!"

Muş'un Malazgirt ilçesinde yaşayan Makbule ve Fadıl Altun çifti 14 çocuklarından 3'ünü henüz belirlenemeyen bir nedenle, 6 çocuklarını ise Wilson hastalığı nedeniyle kaybetti. Ailesinin 5 çocuğundan 4'ü de aynı hastalığın pençesi altında.

Malazgirt'e bağlı Aynalıhoca köyünde yaşayan Altun ailesi, karaciğer, beyin ve diğer hayati organlarda fazla miktarda bakır birikmesiyle ortaya çıkan Wilson hastalığı yüzünden büyük acı yaşıyor.

Akraba evliliği yapan Makbule (51) ve Fadıl Altun (54) çiftinin, 14 çocuğundan Emine (14) ve Latife'nin (15) 1996 yılında, Ömer'in (12) ise 1997 yılında bilinmeyen bir hastalıktan dolayı öldüğü öğrenildi.

Altun çifti, çocuklarından Yunus (10) ve Ayşe Hanım'ın (14) 2004'te, Ebubekir (15), Hanım (15) ve Ömer'in (13) 2006'da, Mehmet'in (22) de 2009 yılında Wilson hastalığından dolayı yaşamını yitirdiğini belirterek, şimdi ailenin geriye kalan 5 çocuğundan İbrahim (14), İsmail (11), Fatma (9) ve Ebubekir'in (5) aynı hastalıkla mücadele ettiğini söyledi.

Wilson hastası kardeşler, daha önce yaşamını yitiren kardeşleriyle aynı kaderi paylaşma korkusunu yaşarken, Altun çifti önceki çocuklarının ölümüyle yaşadıkları acı dinmeden aynı hastalığa yakalanan diğer çocuklarının hayatta tutabilmenin yollarını arıyor.

Anne Makbule Altun, çocuklarının bir bir öldüğünü şimdi ise 4 çocuğunun daha ölümcül hastalığa yakalandığını belirterek, artık yaşadığı acıya dayanacak gücünün kalmadığını söyledi.

"EVİMİZ ÖLÜM EVİ OLDU"
Altun, 2004'te bir hafta arayla 2 çocuğunu kaybettiğini, en son geçen yıl büyük umutlarla ve güçlükle okuttukları çocuklarından Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mehmet Altun'un öldüğünü hatırlatarak, şöyle konuştu:

''Çocuklarımın her biri ardı ardına soluyor. Bu acıya hangi yürek dayanır. Evimiz ölüm evi oldu. Bir değil, iki değil bütün çocuklarımız acı çekerek ölüyor. Artık gözyaşlarım kurudu. Yardım edin. Diğerlerinin ölmesini istemiyorum. Her gece Allah'tan onların yerine benim canımı almasını diliyorum.''

Hasta çocuklarını tedavi için Ankara'ya götürdüğünü, Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi'nde bir ay devam eden tedavi sürecinin ardından Malazgirt'e döndüklerini anlatan Altun, ''Doktorlar 3 ay sonra tekrar çocuklarımı götürmemi istemişti. Ancak maddi sıkıntılarımız nedeniyle çocuklarımı tekrar götüremedim. Çocuklarımın hastalığını iyi edecek ilaçlar, Avrupa'dan geliyormuş. Bu ilaçları almaya gücümüz yok. Aynı acıyı yaşamak istemiyorum. Bana yardım ellerinin uzatılmasını istiyorum'' şeklinde konuştu.

Altun çiftinin tek sağlıklı çocukları olan 19 yaşındaki Yusuf Altun da kardeşlerinin tedavi masrafını karşılamak için babasıyla birlikte Erzurum'da çobanlık yaptığını belirterek, şöyle dedi:

''Kardeşlerimin ölmesini istemiyorum. Doktorlardan öğrendiğimiz kadarıyla bu hastalık bir tek ben de yok. Tüm ölümlere acılar içinde göğüs germeye çalışırken, 22 yaşındaki üniversiteli ağabeyimi kaybetmem beni tamamen bitirdi. En çok onun ölümü bizi yıktı. O, bizim için büyük umuttu. Okuyup para kazanacak ve hastalıkla boğuşan kardeşlerimizi bu amansız hastalıktan kurtaracaktı. O da bu amansız hastalıktan erkenden aramızdan ayrıldı.''

Tek isteğinin, hayatta olan kardeşlerinin sağlıklarına kavuşması olduğunu ifade eden Yusuf Altun, ''Bu acılarımız dinsin. Daha fazla ölüm görmek istemiyorum'' diye konuştu.

"TEDAVİ EDİLMEZSELER ÖLÜRLER"
Dr. Sami Ulus Devlet Hastanesi yetkilileri ise, Wilson hastalığının tedavisinin mümkün olduğunu belirterek, Altun kardeşlerin de tedavi olmaları durumunda iyileşebileceğini bildirdiler.

Ancak hasta çocukların 9 aydan beri kontrole götürülmediğini, ilaçlarını düzenli olarak kullanıp kullanmadıklarını da bilmediklerini ifade eden yetkililer, ''Çocukların tedavilerinde kullanılan ilaçların temininde sıkıntı yok. Çünkü yeşil kartlılar Kaymakamlıkların verdiği destekle bu ilacı temin edebiliyor. Fakat aile bu konuda biraz duyarsız. Çocukların muhakkak tedavilerini yaptırması gerekir. Tedavi edilmezseler ölürler'' şeklinde uyarıda bulundular.

Malazgirt Kaymakamı Mehmet Boztepe ise resmi kayıtlara göre, Altun ailesinden 6 çocuğun öldüğünü tespit ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

''Şu anda hasta olan Altun ailesine çocuklarını tedavi ettirmeleri için sürekli Ankara'ya gönderiyoruz. Zaten yeşil kartları var. Yol masrafları, gidiş geliş, otel parası gibi bütün masrafları biz karşılıyoruz. Bugüne kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan 3 bin lira para yardımı verdik. Aileye mağdur olduğu için biz sürekli Vakıf aracılığıyla yardım ediyoruz.''
 

Bu haber toplam 1490 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri