Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu adama ne mi olmuştu?

29 Temmuz 2008 / 16:11
Bosna'da insanlık dramı yaşandığında ölüm kampında yaşayan bu adam sembol olmuştu peki şimdi nerede...
Bosna kasabı Radovan Karadziç bir yandan Bosnalı masum Müslümanları katlederken, diğer taraftan Bosnalı erkekleri kamplara toplayarak ölüme terketmişti. O dönemde 22 yaşında olan Bosnalı Fikret Alıç'ın bu fotoğrafı Bosna'daki Trnopolje toplama kampında çekilmişti. Açlıktan kemikleri sayılan Fikret Alıç'ın bu fotoğrafı, Bosna'da yaşanan vahşeti dünyaya göstermek için bir sembol olmuştu.

Karadziç tarafından kurulan ölüm kampında kalanların büyük bir çoğunluğu hayatlarını kaybetti. Fikret Alıç hayata kalan az sayıdaki talihliden biriydi.

İngiliz Observer gazetesi muhabiri 16 yıl önce ölüm kampında yaşayan Fikret Alıç'ı bularak kendisiyle röportaj yaptı. Radovan Karadziç'in yakalanmasından dolayı mutlu olduğunu dile getiren Alıç, "Şu anda mutluyum çünkü hayatta kalan şanslı insanlardan biriyim. Bu ölüm kampında kalanların çok azı hayatta kalabildi. Şimdi 38 yaşındayım, eşim ve çocuklarım var" dedi.

Bosna kasabı Radovan Karadziç'in işlediği insanlık suçuna rağmen 13 yıl boyunca yakalanmak istenmediğini vurgulayan Alıç, "Çok kızgınım çünkü 13 yıl boyunca onu yakalamak için kıllarını bile kıpırdatmadılar" şeklinde konuştu.

Fikret Alıç ölüm kampında yaşamasının üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen bugün hala geceleri korkunç kabuslarla uyandığını söyledi. Alıç ölüm kampından kurtulduktan sonra Danimarka'ya gitti. Uzun süre bu ülkede çalışan Fikret Alıç, şimdi Bosna'daki köyü Kozarac'a dönmeyi planlıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1076 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri