Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu ay bilgisayar dergileri

20 Mayıs 2008 / 10:33
Bilgisayar dergilerinde bu ay...

Bilgisayar kullanıcılarına ilginç bilgiler, faydalı makalelerle birlikte ücretsiz DVD ve kitapçık veren PC dergilerinin Mayıs sayılarını bir araya getirdik.

Piyasalardaki durgunluk, bilgisayar donanımı ve yazılım sektörünü de vurdu ve bilişim sektörü, en kötü yaz dönemlerinden birini geçiriyor diyebiliriz. Bunu anlatmamızın nedeni; bilgisayar dergilerinin varlığı, sektörün ticaret hacmi ile de doğrudan orantılı.
 
Giderek ısınan havalardan kaçıp, soluğu bilgisayarların başında alacaklar için en iyi içerikleri üretmeye ve en iddiali promosyonları sunmaya çalışan bilgisayar dergilerinin fiyatı ise biraz cep yakıyor. Bu yazı, ihtiyacınıza en uygun olan dergiyi satın almanıza yardımcı olacaktır.

Image

PCnet

Kapak konusu, bilgisayarı ile olan ilişkisi biraz daha gelişmiş olan kullanıcılara hitap eden derginin,  "Overclock ve Mod Rehberi"  yazısı ilgi çekiyor. Güncel haberlere sahip olan PCnet'in donanım sayfalarında , oyuncular için yapılan dizüstü bilgisayar testi, dijital fotoğraf makineleri testi, SATA II sabit disk testi, diğer dergilere gol atacak cinsten araştırmalar olmuş.

PCnet, pratik bilgiler ve bilgisayarınızda hemen yapabileceğiniz uygulamalar için satın alabileceğiniz bu ayın en iyi dergisi olmuş diyebiliriz.

Image

Dergi 2 DVD, Linuxnet ve Oyuncu ekleri ve 1 poster ile birlikte satılıyor.

Bilgi için: PCnet.com.tr
Fiyat: 6,25 YTL

PC Magazine

Bu ay içerisinde en iyi kapak konusunu PC Magazine yakalamış. Bu kapak konusu, her ne kadar "800 YTL'ye Uyun PC'leri" gibi yazılmış olsa da, asıl anlatılmak istenen konunun Oyun PC'leri olduğunu hemen anlayabiliyorsunuz. Editörlerin tavsiyeleri ile piyasadaki oyunları azami şekilde çalıştırabilecek uygun fiyatlı bir bilgisayar toplayabiliyorsunuz.

İnternet üzerinden para kazanın yazısı çok iyi bir seçim olsa da, içi daha da doldurulabilirdi. Derginin donanım ekibi, diğer dergilerden önce yayınladığı özel incelemelere bu ay bir yenisini daha ekleyerek Nvidia Nforce 790i Ultra SLI incelemesini de sayfalarına eklemiş.

MP3 çalar satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar, tarayıcı karşılaştırmaları, güvenlik çözümleri de tavsiye ettiğimiz bölümler arasında.

Image

PC Magazine, 2 DVD, 1 tam sürüm oyun (HITMAN) ile beraber geliyor.

Bilgi için: pcmag.com.tr
Fiyat: 6,5 YTL

PC World

İlginç kapak konularına imza atan PC World editörleri, bu ay biraz sakinleşmişe benziyor. Güvenliğinizi korumak için en iyi şifre oluşturma ve saklama yöntemlerinin anlatıldığı derginin donanım sayfalarında, dahili ekran kartı barındıran ana kartların testi yer alıyor. İlgi çeken diğer testler arasında şarjlı pillerin performansı ve en iyi online anti virüs servisleri bulunuyor.

Gittigidiyor.com'un başarılı satışçılarından biri ile yapılan röportajın MSN görüntüsü ile dergide yer alması ise harika bir fikir.

PC World'ün bu sayısında, hemen uygulama yapabileceğiniz pratik konulara maalesef geniş yer verilmemiş.

Image

Dergi, 1 DVD ile beraber satılıyor.

Bilgi için: pcworld.com.tr
Fiyatı: 6,5 YTL

Byte

"Hit rekoru kıran forum hazırlamak" başlıklı makalesi, latife olsun diye "Acaba Byte'ın kendi forumları neden hit rekoru kırmıyor" diye akıllara soru getirse de, birçok Türk gencinin hedeflediği sitelerin altyapısını rahatlıkla sunacak olan forumları hazırlama için faydalı bir yazı olmuş.

Pratik konularda diğer dergilere göre sayfalarında en çok yer ayıran Byte, Google Earth ile yapılabilecekler, Webcam ile güvenlik sistemi hazırlamak, iz bırakmadan internette dolaşmak gibi ilgi çeken konulara değinmiş.

Donanım sayfalarında USB bellekleri ve çift sim kartlı cep telefonlarını kapıştıran dergideki yazım hataları ve unutulan bölümler, görmemeye çalışsak da çok dikkat çekiyor.

Image

Byte, 2 DVD (1'i film DVD'si) ile beraber satılıyor.

Bilgi için: Byte.com.tr
Fiyat: 6,5 YTL
Chip

Bu ay incelediğimiz dergiler arasında en iyi tasarıma sahip olan dergi, sayfalarını çevirirken okuru zor durumda bırakıyor. Dergiyi okurken, sayfaları kolayca çevirmek için parmaklarınızı ıslatmak maksadıyla içinde su bulunan bir Camsil bulundurmanızda fayda var.

Kapak konusu "Windows'u 7 saniyede başlatın" olan derginin, ilgi çekmek için de olsa inandırıcılıktan uzak olan bu başlığı atmaması daha yerinde olurdu.

Photoshop için faydalı ipuçlarının anlatıldığı dergide, çok fonksiyonlu yazıcıların karşılaştırmalı testi bulunuyor.
Tavsiye ettiğimiz bölümlerden biri de, silinen verileri geri getirmek için yapılması gerekenlerin anlatıldığı makale.
Image

Chip, 3 tam sürüm yazılım, 1 poster ve 1 DVD ile geliyor.

Bilgi için: chip.com.tr
Fiyatı: 6,25 YTL 

:: Bu ayın en iyi dergisini seçmek için buraya tıklayın.

SDN – http://shiftdelete.net
Kaynak:
Bu haber toplam 1258 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri