Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu bir krizdir

30 Temmuz 2008 / 20:20
CHP Lideri Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile ilgili ilk açıklamasını yaptı. İşte Baykal'ın yorumu...
CHP Lideri Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin AKP hakkındaki davada verdiği kararı değerlendirirken, “Bu bir krizdir, çok ciddi bir krizdir. Anayasa Mahkemesi krizi çözmemiştir, ortaya atmıştır. Tek yol AKP'nin bundan sonra laikliğe karşı eylemlerin odak noktası olma kimliğini bırakmasıdır” dedi.

Baykal, partisinin MYK toplantısının ardından gazetecilere Anayasa Mahkemesi'nin AKP hakkında aldığı kararı değerlendirdi.

Baykal, şunları söyledi:
“Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar gösteriyor ki, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesinin 10'un kararı ile AKP'nin laiklik karşıtı eylemlerin odak noktası olduğu tespit edilmiştir. Bir üye hariç tümü yani 10'u AKP'nin laiklik karşıtı eylemlerin odak noktası olduğu açıktır' Bu Anayasamız bakımından çok önemli sonuçlar doğuracak karar niteliğindedir.

Anayasamızın temel ilkelerine karşı olduğu tespit edilmiştir. Bu bir krizdir, çok ciddi bir krizdir. Anayasa Mahkemesi krizi çözmemiştir, ortaya atmıştır. Tek yol AKP'nin bundan sonra laikliğe karşı eylemlerin odak noktası olma kimliğini bırakmasıdır. Bu krizden çıkması için tavsiyem AKP'ye büyük sorumluluk düşüyor. AKP net bir özeleştiri yapmak zorundadır. Bu gösteriyor ki, yeni bir siyaset yeni bir anlayış, yeni bir kadro olmak zorundadır.”
Kaynak:
Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri