Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu çiçeğin adını duyunca şaşıracaksınız

01 Ocak 2009 / 13:08
Sri Lanka'nın Türkiye Fahri Konsolosu Bharati Wijeyeratne, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a olan sevgisini ölümsüzleştirmek için bir orkide çiçeği türüne Başbakan'ın ismini tescil ettirdi.
Wijeyeratne, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün isminin de bir çiçeğe verilmesi için çalışıyor.

Başkent Colombo'da yaşayan Bharati Wijeyeratne, salkım yapraklı bir orkide türü olan 'Dendrobium' çiçeğine verdiği 'Recep Tayyip Erdoğan' ismini, İngiltere'deki Büyük Britanya Kraliyet Bahçecilik Kurumu'nda 'Dendrobium Recep Tayyip Erdoğan' olarak tescil ettirdi. Çiçeği tescil ettirmeden önce Colombo'daki çiçek laboratuarında imal ettiklerini ve özel olarak koruduklarını belirten Konsolos, Başbakan'a Ocak ayında 'Dendrobium Recep Tayyip Erdoğan'ı hediye edecek.

Bharati Wijeyeratne'nin Türkiye sevgisi 2004'teki tsunami felaketinden sonra gelen yardımlarla artmış. Ülkedeki tsunami mağdurları için Türkiye'nin 450 konut inşa ettiğini hatırlatan Sri Lankalı yetkili, "Buraya ilk ve en büyük yardımı yapan ülkelerden birinin başbakanı olan ve adayı bizzat ziyaret eden Recep Tayyip Erdoğan'a nasıl bir hediye verebilirim diye çok düşündüm. Sri Lanka'dan çok daha zengin ve güçlü olan Türkiye için en güzel hediyemiz sonsuza kadar unutulmayacak bir şey olmalıydı. Çiçeği kendisine gururla takdim edeceğim" dedi.

Wijeyeratne, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin başlamasından tam 102 yıl sonra, bir Sri Lanka cumhurbaşkanını Türkiye'ye davet eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ismini de bir çiçeğe verilmesini sağlayacağını kaydetti.

Türkiye'nin New York'taki Birleşmiş Milletler toplantısında terör sorunuyla boğuşan Sri Lanka'ya destek vermesi, iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesinde önemli rol oynamıştı. Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa ve beraberindeki heyet bu ayın başlarında Türkiye'ye gelmişlerdi.
Bu haber toplam 1532 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri