Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu da 500 GB'lık flash disk !

28.04.2009 10:21
Taklit ürün yapmada sınır tanımayan Çinliler, şimdi de Sony'nin 500 GB'lik sahte flash diskini yaptı.
Piyasadaki flash disklerin en geniş kapasitesi şu an 16 GB. Fiyatı da markasına göre 35 ile 60 dolar arasında değişiyor. Ancak sadece taşınabilir hard diskin kapasitesi şu an 500 GB iken, flash disklerin 500 GB'lık kapasiteye sahip olarak elektronikçilerde boy göstermesi dikkat çekiyor. Fiyatı ise 10 dolar... Sahte flash disklerin ayrıca 360 GB olanları da var. Bunların fiyatı ise 6 dolar... Ancak yabancılara bu ürünler müşterisine göre 50 ila 100 dolar arasında satılıyor. Ürünü ilk aldığınızda bilgisayarda kapasitesi 500 GB görünüyor. Flash diskin içine resim yada diğer datalar aktarıldığında sorun çıkmıyor ancak flash diski bilgisayara ikinci kez yeniden takıldığında diskin içi boş görünüyor ya da bilgisayar flash diski tanımıyor.

Çin'de elektronik alırken, dikkatli olunması tavsiye ediliyor. Özellikle dijital fotoğraf makineleri yada video kameraların çoğunun pilleri orijinal değil ancak bu pillerin orijinallerinden ayırt edilmesi de çok zor. Pazarlıkta fiyat düştükçe sahte aksesuarların oranı da o kadar artıyor.

Çin, her ne kadar fikri mülkiyet haklarını korumaya çalıştığını savunsa da ülkede taklit sektöründe çok sayıda insan istihdam edildiği için bunlara göz yumduğu ileri sürülüyor.
Bu haber toplam 1340 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri