Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu dava ortalığı karıştırır

03 Eylül 2008 / 13:25
Deniz Feneri davası Almanya'da başladı. Verilen ifadeler ortalığı karıştıracak. Özellikle de Zahid Akman çok ama çok terleyecek.
Deniz Feneri davasına Frankfurt Eyalet Yüksek Bölgesel Mahkemesi'nde devam edildi. Hürriyet'de yer alan habere göre Deniz Feneri ve şirketlerinin muhasebecisi Firdevsi Ermiş'in verdiği ifadeler ortalığı karıştıracak cinsten...

Ermiş'in verdiği ifadelere göre ;
-Beyaz Holding ile Almanya'da kurulan Weiss GmbH arasında para transferleri yapıldı...
-Zahid Akman ve diğer 5 ortağa ayda 32'şer bin Euro ödendi...
-Bizzat Akman'a elden 'büyük miktarlarda paralar verildi'.

Yargıcın "politik yakınlığınız olan partiler var mı" sorusuna Ermiş, "Kimseyi vebal altında bırakmak istemem. Tutucu kesime denilebilir " yanıtını verdi.

Gayri resmi muhasebe tutmuşlar

Ermiş, Deniz Feneri ve bağışlardan elde edilen gelirlerle kurulan şirketlerin muhasebesini tuttuğunu belirterek, "Bir resmi muhasebe, bir de gayri resmi muhasebe tutuluyordu. Gayri resmi muhasebe için Mehmet Gürhan'dan talimat alıyor, onun direktiflerinde çalışıyordum" dedi.

Weiss paravan şirket

Ermiş, şirketler arasında bulunan Weiss GmbH (Beyaz GmbH) şirketinin ne iş yaptığını bilmediğini, bu şirketin paravan bir şirket olarak kurulduğunu sözlerine ekledi.

Ermiş, şöyle konuştu: "Türkiye'de Beyaz Holding vardı. Almanya'da da Weiss GmbH kuruldu. Bu iki şirket arasında para transferleri vardı. Ama Beyaz Holding'i bilmem ben. Aralarında ne kadar para alışverişi yapıldığını da bilmiyorum, çünkü oranın muhasebesini ben yapmadım. Resmi olarak Weiss Şirketi bir faaliyette bulunmuyordu. Tek yaptığı faaliyet Almanya'da gayrimenkul satın alarak, bu alanda yatırım yapmaktı."

ŞİRKETİN ORTAKLARI
Zahid Akman, Mustafa Çelik, İsmail Karahan, Mehmet Gürhan ve Kanal 7'nin patronu Zekeriya Karahan, genelde Almanya'da kurulan Euro 7, Atlas, Weiss GmbH gibi şirketlerin ortakları olduğunu dile getiren Ermiş, "Zahid Akman, bir süre önce bütün görevlerinden resmi olarak ayrıldı. Ancak sadece resmiyette ayrıldı, gayri resmi olarak ortak olmaya devam ediyor. Euro 7 ve Atlas şirketleri için bu beş kişiye 32'şer bin Euro'luk ödeme yapılıyordu. Büyük miktarlarda bazı paralar da bizzat Zahid Akman'a elden teslim edildi" diye konuştu.

YARDIM PARALARI ŞİRKETLERE AKTARILDI
Firdevsi Ermiş, Almanya'daki Deniz Feneri Derneği için reklamların Türkiye'deki Deniz Feneri şirketi tarafından hazırlandığını da söyledi. Mahkeme heyetinin, "Kayıtlarda 21 bin üzerinde kişinin bağışta bulunduğu belirlendi. Bu rakam doğru mu?" sorusunu da Ermiş, "Daha fazladır. Yardım amacıyla toplanan paraların yüzde 40 ile 60'ı kurulan şirketlerde kullanıldı" diyerek yanıtladı.

Elden 200 bin Euro
DENİZ Feneri içinde birçok görevde bulunduğunu, ama asıl görevinin kurulan Atlas GMBH'da pazarlamacılık olduğunu belirten diğer sanık Mehmet Taşkan ise,"Türkiye'ye sadece bir defa 200 bin euro para götürdüm, Kanal 7 binası 3. katında doğrudan yöneticiye teslim ettim. Bunun dışında Azerbaycan'da bir yardım aksiyonunda görev aldım. Deniz Feneri ve ve diğer şirketlerde her iş için kullanıldım" dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri