Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Fetva Siyasetçileri Sıkıştıracak

24 Kasım 2008 / 15:14
Hayrettin Karaman, ihalelerin yandaşlara verilmesi konusunda çarpıcı bir fetva verdi..
İhale meselesinin aynı zamanda 'vazife vermek' olarak değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Hayrettin Karaman, şunları anlatıyor:

"Bir işe iki kişi talip. Taliplerden birisi 10 numara ehli. Yalnız bizim partiden, mezhepten, dinden değil. Öbürünün ehli ondan aşağı. Ama bizden biri. Sadece bizden olan ve olmayan kriterlerini kullanarak ehliyeti kaale almazsanız bu zulümdür. Hangi iktidar yaparsa yapsın bu böyledir. Diyelim biri 10, diğeri 9. O biri 'bizden olma' kriteriyle tamamlıyorsunuz. Burada zulüm görmüyorum. İhalede iki şey var. İhaleyi bakanlık ya da yerel yönetim yapsın; milletin, halkın emanetçisidir. Bir kere o benim paramı harcıyor. Bana hizmet yaptırıyor. Bizim ayıplayacağımız, günah sayacağımız şey, biri 10'a diğeri 8'e yapıyor. Sen bizden diye 10'a yapana veriyorsun. Biri iyi yapıyor, diğeri kötü yapıyor, bizden diye kötü olana veriyorsun. Bu zulümdür. İslam'a, dine ve ahlaka sığmaz."

Hayrettin Karaman, oranı ne olursa olsun gühanın günah olduğunu ancak az ile çoğun arasındaki farka dikkat çekiyor. Karaman, "Mesela bir belediyede 100 kişi hırsızlık yapıyor. Diğer belediyede 5 kişi hırsızlık yapıyor. Bu iki iktidarı rüşvet ve hırsızlıkta değerlendirirken adilseniz, bu oranı da ortaya çıkaracaksınız. Bunu yapmamak da insafsızlıktır." açıklamasında bulunuyor.

Bu haber toplam 1306 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri