Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu fotoğrafa çok dikkatli bakın

28.05.2010 11:19
Cihaner'i kurtarma planları'na adı karışan Yargıtay 8. Daire Üyesi Hamdi Yaver Aktan'ın, Ergenekon sanıklarına verdikleri destekle bilinen isimlerle ve Ergenekon sanıklarının avukatları ile samimi aile buluşmaları gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

 

İnternete düşen şok ses kayıtları ile gündemde olan Yargıtay 8. Daire üyesi Hamdi Yaver Aktan'ın, Ergenekon şüphelileri eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun yanı sıra Ergenekon'dan gözaltına alınan İlhan Selçuk'un avukatı Fikret İlkiz ile yakın ilişki halinde olduğu iddia ediliyor. Aralarından su sızmayan bu isimlerin, sık sık bir araya gelerek “derin değerlendirmeler yaptıkları” ileri sürülürken, Vakit'in ulaştığı bazı fotoğraflar bu iddiaları güçlendiriyor. Ergenekoncularla içli dışlı olan Yargıtay üyelerinin “tarafsızlıkları” tartışılıyor.

HAMDİ YAVER AKTAN KİM?

İnternete düşen ve Yargıtay 8. Daire üyesi Hamdi Yaver Aktan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarında, “Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i kurtarma planları ve Cihaner'i kurtaracak yargı mensubunun Yargıtay Başkanı olacağı” konuşuluyordu. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Cihaner, “görevi kötüye kullanma ve evrakta sahtecilik” suçlarından da Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde yargılanıyor. Erzurum Mahkemesi, aralarında fiili ve hukuki irtibat bulunduğu gerekçesiyle Cihaner dosyasının Ergenekon davasıyla birleştirilmesine karar vermişti. İnternete düşen ve Yargıtay üyelerine ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarında, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin Cihaner dosyasının aslını inceleme bahanesiyle Erzurum'dan istedikten sonra birleştirme kararı vereceği, dosyanın bir daha geri gönderilmeyeceği ve tüm tutuklu sanıkların tahliye edileceği konuşuluyordu. Ses kayıtlarında, Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker'e “Cihaner dosyasını kapatması halinde Yargıtay Başkanı olacağının söylendiği” ifade ediliyordu.

ERGENEKON SANIĞI İLE AYNI MASADA

Vakit'in ulaştığı fotoğraflarda Yargıtay Üyesi Aktan, Ergenekon soruşturması kapsamında ifade veren Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ve Ergenekon savcılarına karşı tavrı ile bilinen eski YARSAV Başkanı Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun yanı sıra Fikret İlkiz, Kemal Kumkumoğlu gibi Ergenekon davası sanık avukatları ile aynı masada görülüyor.AİLECEK GÖRÜŞÜYORLAR

Yargıtay Üyesi Aktan'ın eşinin de yer aldığı fotoğraf karelerinden, bu isimlerin ailecek bir araya gelecek samimiyette oldukları anlaşılıyor. Fotoğraflarda Hamdi Yaver Aktan ve eşi Buket Aktan, Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Nuray Duranoğlu, Yargıtay 8. Daire Üyesi Halil Akdağ ile birlikte Ergenekon'dan gözaltına alınan İlhan Selçuk'un avukatı Fikret İlkiz ve Avukat Kemal Kumkumoğlu ile bir arada görülüyor. Bir başka fotoğrafta da Aktan çifti, Yargıtay Savcısı Aysel Sevcan, Danıştay Üyesi Tülin Özgenç, Tülin Özgenç'in Yargıtay'dan emekli eşi Ali Erol Özgenç ile birlikte Ömer Faruk Eminağaoğlu, Sabih Kanadoğlu ve Kanadoğlu'nun eşi ile aynı masada görülüyor.

Hamdi Yaver Aktan ve eşi Buket Aktan, Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Nuray Duranoğlu, Yargıtay 8. Daire Üyesi Halil Akdağ ile birlikte Ergenekon'dan gözaltına alınan İlhan Selçuk'un avukatı Fikret İlkiz ve Av.Kemal Kumkumoğlu fotoğraflarda bir arada görülüyor.

VAKİT


 

Bu haber toplam 6356 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri